ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Promień - powitanie lata

Po raz XVI Dom Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Nasielsku zorganizował Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych PROMIEŃ 2024 (czyli – Porcja Romskich Obyczajów, Muzyki I Ewentualnie Natury).

19 czerwca od wczesnych godzin przedpołudniowych do późnego popołudnia zespoły złożone z podopiecznych domów pomocy społecznej i ich opiekunów prezentowały przygotowane na występ piosenki i trwała doskonała zabawa. Wzięły w niej udział reprezentanci 27 Domów Pomocy Społecznej, w tym dwóch Warsztatów Terapii Zajęciowej. Wśród uczestników przeglądu zasiedli także liczni zaproszeni goście – przedstawiciele nowodworskich władz powiatowych, samorządu nasielskiego, instytucji zajmujących się opieką społeczną i działających na rzecz osób niepełnosprawnych, dyrektorzy nasielskich szkół oraz radni gminni i powiatowi. Marszałka województwa mazowieckiego reprezentował Artur Świerszcz – pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. Osób Niepełnosprawnych. Pomysłodawczynią tej niezwykłej imprezy jest dyrektor nasielskiego DPS Agata Nowak, która uznała niegdyś, że muzyka romska może stać się wielką siłą terapeutyczną dla osób niepełnosprawnych.

Mimo niepewnej pogody impreza odbywała się w Ogrodzie Terapeutycznym placówki. Rozstawione namioty i zadaszenia chroniły przed nieśmiało padającym od czasu do czasu deszczem oraz słońcem, zaś teren przed sceną zamienił się w radosną i spontaniczną salę taneczną. Uczestnicy przeglądu przyjechali z DPS-ów w Karolinowie, Białymstoku, Bramkach, Czubinie, Giżycku, Gniewie, Goślicach, Hamerni, Mrągowie, Łomiankach, Nowej Wsi Ełckiej, Obrytem, Sztutowie, Warszawie, Zakrzewie, Bądzynie, Ciechanowie, Kowalach Oleckich, Legionowie, Ostrołęce, Nowym Dworze Mazowieckim, Świeszewie (Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Wsparcia Społecznego), w Górkach (WTZ) oraz Nasielska (gospodarze – podopieczni DPS). Po oficjalnej inauguracji przeglądu rozpoczęły się prezentacje przybyłych grup. Tym razem nie były to prezentacje poszczególnych DPS – ów. Zostały one pogrupowane po trzy zespoły i miały za zadanie wykonać piosenkę. Dzięki temu występy nie dłużyły się, a goście mieli okazję bawić się wspólnie, a także brać udział w przygotowanych atrakcjach. W strefie urody można było upleść warkoczyki i dopasować bransoletkę, było łowisko „Złota rybka”, rzuty piłeczką do puszek, loteria na powitanie lata, zabawy z chustą animacyjną i fotościanka.  Wszyscy występujący starli się jak najlepiej „wypaść” na scenie, a po występie schodzili z niej, nie ukrywając radości. Emocje momentami „sięgały zenitu”. Na zakończenie wszystkie reprezentacje otrzymały statuetki, dyplomy i upominki ponieważ, jak zakłada formuła przeglądu, wszyscy są zwycięzcami. Do późnych godzin popołudniowych trwała wspólna zabawa w rytmach muzyki zaproszonych zespołów, a były to Duet „Kornel i Klaudia” – młodzi muzycy, którzy wystąpili charytatywnie, co podkreśliła szczególnie dyrektor Agata Nowak. Nie zabrakło także cygańskich akcentów, które zrodziły niegdyś ideę imprezy. Wystąpiła pięknie „Hanna Carmen i Przyjaciele”.  

- Zrobiliśmy ten przegląd w nieco innej konwencji – powiedziała Agata Nowak, dyrektor nasielskiej placówki. - Przez 15 lat przywoływaliśmy kulturę romską, myślę jednak, że już zgłębiliśmy doskonale tę muzykę, kulturę i obyczaje romskie. Teraz stwierdziliśmy, że będziemy witać lato. Akcent romski oczywiście jest, bo to jest jakaś nasza tradycja. Gościliśmy dziś 27 zespołów (z naszym domem). Łącznie w naszym ogrodzie pojawiło się ok. 250 osób. Duet Kornel i Klaudia występują na scenie jako wolontariusze, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni. Niestety musimy ciąć koszty jak wszyscy. Wiele robimy wysiłkiem pracowników w Domu Pomocy Społecznej, wspiera nas finansowo Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych PROMIEŃ i sponsorzy, za co także z mojej strony jest ogromne podziękowanie.

Patronat honorowy nad uroczystością sprawowali: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Powiatu Nowodworskiego i Burmistrz Nasielska.

 

fot Ewa Stangrodzka Kozłowska

 

Komentarze obsługiwane przez CComment