Dzień Handlowca w Mławie

Odbędzie się w sobotę, 14 maja, w Mławie z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  Przedsięwzięcie ma się przyczynić  do popularyzacji wiedzy na temat  najciekawszych zjawisk w XX-wiecznej architekturze tego miasta.


Mława nie bez powodu szczyci się  domem towarowym,  zwanym handlowcem.  Trzykondygnacyjny budynek, wzniesiony w latach 1958-1962  według projektu architekta Stanisława Kolendy, zaliczany jest do najcenniejszych przykładów  polskiego modernizmu powojennego. W najbliższych latach ma być odrestaurowany.
Cykl imprez rozpocznie się  spacer po centrum miasta (godz.  12 - 14.30).  Fachowcy przedstawią wybrane obiekty architektury i ich historie. Zwiedzanie ułatwi przygotowany na tę okazję miniprzewodnik z mapą. Jednocześnie czynny będzie punkt sitodruku, prowadzony przez Henryka Kwiatka z warszawskiej Kwiaciarni Grafiki. Warto zabrać ze sobą t-shirt, najlepiej białego koloru, na którym będzie można wykonać nadruk z wizerunkiem handlowca.

Po obiedzie, w godz. 16-18, konferencja nt. domów  towarowych, m.in. w Olsztynie i Lublinie, i działań zmierzających do ich ochrony (sala konferencyjna Miejskiego Domu Kultury). Zaraz potem – otwarcie wystawy grafik Pawła Kłudkiewicza i Henryka Kwiatka, prac inspirowanych architekturą (foyer MDK). Na zakończenie (godz. 18.30) – koncert sekstetu Wonny Town w kinie Kosmos.

Dzień Handlowca organizuje Stowarzyszenie „Mława – Miasto Zabytkowe” z inspiracji i pod kuratelą Bartłomieja Ponikiewskiego,  partnerem  jest mławski MDK. Patronat honorowy objął Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Burmistrz Miasta Mława oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa. Patronem medialnym jest  „Tygodnik Ciechanowski”.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl