ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Stary - nowy mławski szlak turystyczny

Do końca sierpnia br.  powinien być  gotowy pieszo-rowerowy  "Mławski szlak turystyczny". Porozumienie w tej sprawie zawarli burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski oraz wójtowie gmin: Sebastian Cichocki (Iłowo-Osada), Jarosław Goschorski (Lipowiec Kościelny), Mariusz Gębala (Wieczfnia Kościelna) i Grzegorz Rochna (Szydłowo).

Szlak, o długości 51,3 km, będzie przebiegał przez linię obronną z 1939 r.  (betonowe schrony bojowe), w znacznej mierze po leśnych ścieżkach  wyznaczonych w latach 80. przez miejscowy oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego.  Teraz zostanie na nowo oznakowany, przy ważniejszych  obiektach staną tablice informacyjne. Powstanie też aplikacja mobilna z mapą.  Koszt przedsięwzięcia, szacowany na 56 tys. zł, pokryją  sygnatariusze porozumienia.

Przypomnijmy, że we wrześniu ub. r. przedstawiciele wspomnianych  samorządów oraz szef Nadleśnictwa Dwukoły Jaromir Skrzypecki podpisali list intencyjny w tej sprawie. Zobowiązali się w nim do zgodnej współpracy przy wytyczaniu, finansowania i promocji szlaku. Burmistrz Kowalewski zapewnia, że jego założenia były konsultowane z  historykami i stowarzyszeniami społecznymi.   

Na wyznaczonym obszarze znajdują się - oprócz schronów z 1939 r. -  m.in.: Kopiec Powstańców Styczniowych i Mauzoleum  na mławskiej Kalkówce, niemiecki cmentarz wojenny w Mławce, Mauzoleum Żołnierzy Września i Pomnik Piechura w Uniszkach  Zawadzkich, rezerwat przyrody "Dębowa Góra" i siedziba Nadleśnictwa Dwukoły z ośrodkiem edukacji  ekologicznej,  a także pokazowa zagroda żubrów w budowie na działkach  położonych obok szkółki leśnej w Krajewie (będzie oddana do użytku w pierwszym kwartale 2023 r.). Tak więc atutem szlaku mają być zarówno jego walory historyczno-kulturowe, jak i przyrodnicze.

Komentarze obsługiwane przez CComment