Wniosek o ekshumację . Kalkówka przypomina

Władze Mławy poprosiły Instytut Pamięci Narodowej o przeprowadzenie ekshumacji szczątków  ludzi zamordowanych przez Niemców 17 stycznia 1945 roku  na miejscowej Kalkówce.  Poinformował o tym zastępca burmistrza Mławy Szymon Zejer podczas obchodów 78. rocznicy tej zbrodni. Odbyły się w ostatnią niedzielę.

Jak to się dzieje od kilkudziesięciu lat, uroczystości rozpoczęły się w kościele parafii Matki Bożej Królowej Polski na Osiedlu Książąt Mazowieckich. Mszę św. odprawił i homilię wygłosił ks. dziek. Kazimierz Ziółkowski.

Druga cześć uroczystości odbyła się w miejscu kaźni – mauzoleum przy ul. Szreńskiej. Tak jak w kościele, obecny był poczet ze sztandarem miasta. Wartę honorową zaciągnęli harcerze.   Po odegraniu hymnu narodowego przemawiali, oprócz Szymona Zejera, poseł Anna Cicholska i senator Jan M. Jackowski, którzy dziękowali mławianom za kultywowanie pamięci o tej zbrodni. Modlitwę za zmarłych poprowadził ks. dziek. Kazimierz Ziółkowski. Na zakończenie delegacje władz miasta, powiatu i dekanatu, służb mundurowych i stowarzyszeń społecznych złożyły kwiaty  pod pomnikiem.

Przypomnijmy. 17 stycznia 1945 roku, w przededniu wkroczenia do Mławy oddziałów Armii Czerwonej, grupa  ciechanowskiego Gestapo przeprowadziła tu akcję specjalną.  Osadzonych w miejscowym wiezieniu przewiozła na żwirownię zwaną Kalkówką.  Byli to  żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, jeńcy radzieccy, cywile ukarani za przestępstwa gospodarcze (w rozumieniu prawa okupanta), a także ludzie schwytani na ulicach Mławy.  Wszyscy zostali rozstrzelani. Więcej w najbliższym papierowym wydaniu „TC”.

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl