Pochody, koncerty, zabawa - Płońsk uhonorował swego patrona [zdjęcia]
28 i 29 września w Płońsku odbyły się dni patrona miasta – świętego Michała Archanioła. Był czas na radość i zabawę, połączoną z nutką refleksji i zadumy.
Świętowanie rozpoczęło się w sobotę, o godzinie 13.00, zainaugurowane przez program przygotowany z myślą o najmłodszych. Na scenie przedstawiono spektakl teatralny, były też zabawy w terenie – dla dzieci i nie tylko. Wychowankowie płońskich przedszkoli również przejęli scenę z własnym programem artystycznym.
O godzinie 17.00 na rynku odbyła się potańcówka, na której bawili się płońszczanie w różnym wieku – od najmłodszych do najstarszych. Po niej odbyło się niezwykłe przedstawienie – pokaz walki na miecze świetlne. Czteroosobowa grupa mistrzów Jedi, na co dzień prowadząca zajęcia z walk na miecze dla dzieci i dorosłych, zaprezentowała kilka efektownych układów choreograficznych w rytm muzyki Johna Williamsa z filmowej sagi „Gwiezdnych wojen”. Walka jednym mieczem, dwoma, mieczem z dwoma ostrzami – na widzów czekało dużo wrażeń.
Sobotnią część świętowania zakończyła uroczysta procesja z figurą świętego Michała Archanioła. Przemarsz rozpoczęła krótka modlitwa. Następnie orszak ruszył ze skwerku przy ulicy Pułtuskiej przez Plac 15 Sierpnia aż do kościoła pw. Świętego Michała Archanioła. Idąc, wierni śpiewali liturgię do świętego.
Sobotnie świętowanie zakończyło się pochodem, niedzielne zaś pochodem się rozpoczęło. Tym razem ulicami miasta o godzinie 13.00 przeszli nie tylko mieszkańcy, ale też samorządowcy. Na czele przemarszu Mażoretki MCK Diament, wspierane przez młodzieżową orkiestrę dętą „Con Grazia”.
Niedzielne popołudnie było ważne również z innego powodu. Do Płońska przyjechali wraz z delegacjami burmistrzowie miast Crepy-en-Valois (Francja), Antoing (Belgia) i Zell (Niemcy) – miast partnerskich Płońska. W swoich wystąpieniach europejscy samorządowcy wyrazili radość wynikającą ze współpracy. Podkreślali, że wspólne wartości, takie jak otwartość i tolerancja, sprawiają, że porozumienie i wspólna praca na rzecz obywateli Europy jest w ogóle możliwa. Na koniec podpisane zostały umowy przedłużające współpracę europejskich miast.
Po części oficjalnej przyszła pora na występ mażoretek w rytm orkiestry dętej. Muzycy zagrali klasyczne ludowe piosenki, sięgnęli również po współczesny repertuar – między innymi piosenki Lady Gagi, takie jak "Bad Romance" czy "Poker face".
Niedzielny wieczór zakończył się koncertem na Rutkach. Po godzinie 18.00 na scenie pojawiły się zespoły Prestige i Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów. Gwiazdą wieczoru był Skolim, który wykonał dla zebranej publiczności swoje największe przeboje.
Komentarze obsługiwane przez CComment