ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Przybywa uchodźców w powiecie

Według stanu z 2 marca na godz. 13.00 zgłoszonych zostało 18 lokalizacji na terenie powiatu, w których może zostać umieszczonych 435 osób. Ponad 100 miejsc jest już zajęta przez obywateli Ukrainy, którzy zostali zakwaterowana we wskazanych lokalach. Sytuacja jest dynamiczna, bo uchodżców przybywa z dnia na dzień. 


47 uchodźców zostało zakwaterowanych na terenie gminy Baboszewo, 11 na terenie Miasta Raciąż, a pozostałe 45 na terenie Płońska.
Informację przekazała starosta płoński Elżbieta Wiśniewska, która zgodnie z poleceniem wojewody mazowieckiego, koordynuje oraz pośredniczy w organizacji zakwaterowania, wyżywienia, opieki socjalnej opieki psychologicznej w miejscach zakwaterowania dla uchodźców - wskazywanych przez urzędy gmin i miast z powiatu płońskiego.
Zgodnie z wytycznymi wojewody mazowieckiego refundacja kosztów skierowana jest do przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność związaną z prowadzeniem miejsc noclegowych - nie jest planowana refundacja dla osób udzielających pomocy we własnym zakresie. Każda osoba uciekająca z Ukrainy, która przybyła do Polski, w związku z konfliktem zbrojnym i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do POZ, czy szpitala - otrzyma pomoc medyczną na takich samych zasadach jak obywatele Polscy.
Osoby pochodzące z Ukrainy mogą za darmo korzystać z pomocy medycznej. Jest ona refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Są jednak także inne koszty, dlatego samorząd powiatowy wystąpił do wojewody mazowieckiego o ponad 730 tys. zł na pokrycie kosztów zakwaterowania, wyżywienia, opieki socjalnej i psychologicznej w 7 miejscach wskazanych w porozumieniu.
Powołany został Powiatowy Zespół ds. Pomocy Uchodźcom. Koordynatorem zespołu została Barbara Rudzińska, tel. 664 907 202, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. a koordynator ds. zakwaterowania, Rafał Szelągiewicz, tel. 602 254 720.

Komentarze obsługiwane przez CComment