Zabytkowy park w Poświętnem zostanie zrewitalizowany
Miasto Płońsk otrzymało 931 833 zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład na rewaloryzację zabytkowego parku w Poświętnem. Całkowita wartość zadania to 950 850 zł (wkład miasta to 19 017 zł).
Jak informuje urząd miejski, w ramach rewaloryzacji planuje się m.in.: przeprowadzenie specjalistycznych prac pielęgnacyjnych w istniejącym zabytkowym starodrzewie wraz z wykonaniem ekspertyzy dendrologicznej, uzupełnienie nasadzeń drzew, krzewów, bylin i roślin okrywowych, renowację trawników, odtworzenie alejek parkowych z nawierzchni żwirowych bez obrzeży, wyposażenie terenu w małą architekturę o formie nawiązującej do historycznych zdjęć.
Zadanie obejmuje południową część parku, w pobliżu rzeki Płonki.
- Rewaloryzacja parku w Poświętnem przewiduje odtworzenie zasadniczych elementów dawnego parku dworskiego. Proponuje się przywrócenie charakterystycznego dla dziewiętnastowiecznego ogrodu układu wnętrz i skupin drzewostanu, wykorzystując w maksymalnym stopniu istniejący starodrzew. Układ ścieżek poprowadzony zostanie w sposób płynny, z zastosowaniem systemu obwodnicowego. Odtworzone zostaną dwa koliste placyki, występujące na planie parku w Poświętnem z II połowy XIX w. Placyk bliższy wejściu na teren parku potraktowany zostanie jako reprezentacyjny plac wejściowy z ławkami i kwitnącym krzewiastym obsadzeniem na okrągłym klombie. Placyk zlokalizowany bliżej centralnej części skweru posłuży jako reprezentacyjny plac wypoczynkowy z małą architekturą o formie nawiązującej do historycznych zdjęć. W miejscu istniejącego obniżenia po dawnym stawie proponuje się obsadzenie zagłębienia roślinnością kojarzącą się z terenami podmokłymi. Nad zagłębieniem zaprojektowano niewielki placyk z ławkami. W części południowej parku, proponuje się urządzić obszerne wnętrze parkowe o nawierzchni trawiastej, które może być wykorzystane do różnych gier i zabaw. Dobór gatunkowy nowych roślin będzie nawiązywać do gatunków stosowanych w niewielkich parkach dworskich w XIX w. - czytamy na stronie płońskiego ratusza.
Park w Poświętnem powstał w pierwszej połowie XIX w. jako część majątku Poświętne. W 2006 r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Płońskiej - park włączony został do Turystycznego Szlaku Sienkiewiczowskiego, ponieważ w majątku przez krótki czas mieszkał młody Henryk Sienkiewicz, pracując tu jako guwerner.
Komentarze obsługiwane przez CComment