ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Służby uczciły pamięć żołnierza Mateusza Sitka. W pogrzebie uczestniczył prezydent Andrzej Duda

fot. Marek Borawski/KPRP

Formacje mundurowe (policjanci, strażacy, strażnicy graniczni i żołnierze)  punktualnie w południe uczcili sygnałami pamięć śp. sierż. Mateusza Sitka, który zmarł w wyniku obrażeń zadanych przez imigranta na granicy z Białorusią. Nieco wcześniej, o godz. 11, rozpoczął się w kościele w Nowym Lubielu (gm. Rząśnik) pogrzeb młodego żołnierza.

Przypomnijmy, że Polską wstrząsnęła w ubiegłym tygodniu informacja o śmierci zaledwie 21-letniego żołnierza 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, który został ugodzony nożem w klatkę piersiową przez imigranta na granicy z Białorusią.  Mateusz Sitek pochodził z gm. Rząśnik w pow. wyszkowskim, ale związany był także z pow. pułtuskim (był zawodnikiem Młodych Orłów Nadnarwianki, a wychowankiem WKS Rząśnik". Jak napisały w pożegnaniu władze pułtuskiego klubu "Na boisku wyróżniał się pracowitością i nieustępliwością. Żegnamy dobrego kolegę, przyjaciela, który był zawsze serdeczny i pomocny". 

Jak donoszą ogólnopolskie media w środę (12 czerwca) na pogrzebie młodego żołnierza pojawił się zwierzchnik Sił Zbrojnych RP prezydent Andrzej Duda, ale także rodzina, przyjaciele, sąsiedzi i przedstawiciele wojska.

- Tu spoczywa żołnierz polski, obrońca ojczyzny. Tu przyjechali ludzie z całej Polski, by oddać mu cześć. Tu spoczywa żołnierz polski z powołania i z wychowania. Wybierając tę służbę wiedział, że jest to związane z ryzykiem. Podjął zadanie i nie zdezerterował. Poległ na służbie Rzeczpospolitej. Oddał za nas, za ojczyznę życie. Nie ma ojczyzna nic cenniejszego, poza obrońcami, którzy gotowi są własnym życiem zapłacić za jej wolność, suwerenność i niepodległość. Dziękuję w imieniu całego narodu - zabrał głos podczas pogrzebu prezydent RP. 

Jeszcze w trakcie trwania uroczystości pogrzebowych nasze służby oddały cześć poległemu w obronie ojczyzny Mateuszowi uruchamiając syreny w strażackich wozach i policyjnych radiowozach. 

Śmierć tego młodego człowieka wywołała szeroką dyskusję dotyczącą bezpieczeństwa osób strzegących granicy i możliwości samoobrony. Ostatecznie MON przygotował projekt nowelizacji o obronie ojczyzny i kilku innych ustaw, aby strażnicy graniczni, policjanci i żołnierze mieli możliwość użycia broni w momencie naruszania granicy państwowej i wówczas, kiedy ich zdrowie lub życie znajdzie się w niebezpieczeństwie. 

fot. 1. Warszawska Brygada Pancerna(X) / Marek Borawski (KPRP) 

Komentarze obsługiwane przez CComment