ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Jukatan, czyli prawdziwy raj dla miłośników dzikiej natury

Nie da się zaprzeczyć, że zostało już niewiele lokalizacji, gdzie można zachwycić się prawdziwym pięknem przyrody. Najczęściej odwiedzane przez turystów miejsca są stale przebudowywane, aby zapewnić coraz bardziej luksusową i zachęcającą do pobytu infrastrukturę. Jeżeli pragnie się kontaktu z cudowną naturą, najlepiej wybierać mniej popularne państwa. Wakacje na Jukatanie stwarzają niepowtarzalną okazję do poznania egzotycznej flory i fauny tego meksykańskiego półwyspu.

Rezerwat Sian Ka’an

Spokój i cisza to dla większości ludzi jedne z najważniejszych aspektów urlopu. Odpoczynek od codziennego pędu i zgiełku przyda się zwłaszcza turystom, którzy mieszkają w dużych miastach. Warto przy okazji wzbogacić swój pobyt o kontakt z egzotyczną przyrodą. Doskonałą lokalizację dla pragnących relaksu przyjezdnych stanowi rezerwat Sian Ka'an. Znajduje się tam Punta Allen, czyli wioska z szutrową drogą. Można w niej podziwiać przede wszystkim:

  • iguany,
  • namorzyny,
  • dzikie ptaki,
  • tropikalną puszczę.

Dodatkowo tuż obok znajduje się turkusowy ocean. Z tego powodu wielu turystów decyduje się na rozwieszenie hamaka i delektowanie się egzotyczną naturą. Rezerwat Sian Ka'an zalicza się do biosfery UNESCO, obejmuje ponadto malowniczą lagunę, będącą domem dla żółwi morskich, delfinów, a także skupiającą rozległą rafę koralową. Warto więc poświęcić nieco czasu, aby móc dogłębnie poznać tak niesamowite i pełne niespodzianek miejsce.

Isla Mujeres

Rezerwat Rio Lagartos

Rio Lagartos to niewielka, rybacka wioska, znajdująca się na północy Jukatanu. Niegdyś lokalni mieszkańcy utrzymywali się jedynie z połowu ryb, aczkolwiek miasteczko zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością, a wszystko za sprawą zlokalizowanego tam rezerwatu przyrody. Wypełniają go mokradła, namorzyny oraz krokodyle. Można w nim również zobaczyć wiele zagrożonych gatunków zwierząt, głównie ptaków oraz roślin. Turyści zachwycają się przede wszystkim ogromną kolonią różowych flamingów.

Niezwykle popularną atrakcję stanowi przepłynięcie łodzią po mokradłach i lagunach, zwłaszcza o wschodzie słońca. Wiąże się to bowiem z zobaczeniem szerokiego wachlarza gatunków fauny, jakich nie sposób obserwować w żadnym kraju europejskim. Odwiedzenie tego wyjątkowego rezerwatu to wspaniała okazja, aby móc ujrzeć egzotyczne zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Cenoty na Jukatanie

Podczas wakacji na Jukatanie należy również wejść do cenot. Są to stworzone przez naturę studnie krasowe, zlokalizowane w grotach oraz w jaskiniach. Ukształtowało je wymywanie wapiennych skał przez opady atmosferyczne. Warto wiedzieć, że dawniej pełniły fundamentalną rolę w życiu lokalnych mieszkańców - stanowiły bowiem jedne z niewielu źródeł wody pitnej. Z tego powodu budowano naokoło nich wiele osad. Co ciekawe, Majowie wierzyli, że stanowią one połączenie pomiędzy światem bogów i ludzi. Najlepiej zobaczyć kilka różnych cenotów, ponieważ znacząco się od siebie różnią. Do części z nich można dostać się tylko poprzez przejście tunelem w skale, inne natomiast są całkiem odkryte, a pewien odsetek posiada zaledwie częściowe zadaszenie, złożone z wapiennej skały. Najlepiej nie tylko tam popływać, ale również zanurkować. Najlepsze tego typu jaskinie na Jukatanie to:

  • Kuklan,
  • Dos Ojos,
  • Chak-Mol,
  • Ponde Rosa,
  • Gran Cenote,
  • Cenote Angelita.

Nie są to oczywiście wszystkie warte odwiedzenia lokalizacje, aczkolwiek te konkretne cieszą się wyjątkową popularnością. W środku można podziwiać stalagmity, stalaktyty oraz stalagnaty. Nie da się także zapomnieć o obecności całej gamy egzotycznych zwierząt. Jaskinie zamieszkują bowiem między innymi aligatory, żółwie słodkowodne, węże i nietoperze. Łatwo ponadto dostrzec liczne tarantule.

Dos Ojos

Malownicza Playa Delfines

Wakacje na Jukatanie wiążą się również z dostępem do pięknych plaż, przyciągających turystów z całego świata. Wyróżnia je zwłaszcza turkusowa woda Morza Karaibskiego oraz miękki, biały piasek. Taka sceneria zdecydowanie zachęca do opalania się oraz pływania. Umożliwia ponadto wykonanie niemalże bajkowych zdjęć z wyjazdu.

Jedną z najpiękniejszych publicznych plaż stanowi słynna Playa Delfines. Dosyć mocno odróżnia się od hotelowych przybytków, racząc przyjezdnych lokalnym klimatem. Brak tutaj ekskluzywnych restauracji, a przekąski kupuje się od przechadzających się brzegiem morza sprzedawców. Tuż obok znajduje się jedno z ulubionych miejsc turystów - kolorowe literki, ułożone w napis "Cancun". Za nimi rozpościera się natomiast turkusowe morze. To doskonałe miejsce na wykonanie pamiątkowej fotografii.

Pływające ogrody

Kilka kilometrów od portu lotniczego w Cancun, praktycznie pośrodku dżungli, stworzono wyjątkową atrakcję. Mowa tu o pływających ogrodach, a właściwie uprawnych poletkach, jakie opływa się łodziami, przy wykorzystaniu zaprojektowanych ku temu kanałów. Odwiedzenie tego miejsca stanowi wyśmienitą rozrywkę, połączoną z rejsem gondolami, próbowaniem regionalnych potraw, a także słuchaniem tradycyjnych pieśni, wygrywanych na żywo. To spotkanie z prawdziwymi, meksykańskimi zwyczajami, w otoczeniu malowniczej natury. Taka atrakcja jest odpowiednia dla wszystkich turystów, niezależnie od wieku. Pozwala nie tylko spędzić czas na łonie przyrody, ale również poznać nieco lokalną ludność.

 

Komentarze obsługiwane przez CComment