100-lecie OSP w Zielonej
Druhowie z tej jednostki od wieku dbają o bezpieczeństwo mieszkańców nie tylko gminy Kuczbork, ale także powiatu żuromińskiego. Z okazji jubileuszu doceniono ich poświęcenie.
W sobotę (2 lipca br.), w kościele parafialnym św. Marcina w Zielonej (pow. żuromiński) odbyła się uroczysta msza w intencji strażaków. Następnie, w asyście orkiestry OSP druhowie wraz z zaproszonymi gośćmi udali się na plac przed Domem Strażaka, gdzie zaplanowano część oficjalną obchodów.
Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku komendantowi Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Jarosławowi Nowosielskiemu. Następnie wywieszono flagę państwową i odegrano hymn. Naprzeciw zaproszonych gości ustawili się druhowie ze świętującej jednostki, a wśród nich kilka druhen i oddział dziecięcy, który w przyszłości będzie dbał o bezpieczeństwo lokalnej społeczności. Obchody poprowadzili prezes OSP Andrzej Krzywda oraz sekretarz Daniel Krzywda.
Prezes przywitał przybyłych gości, m.in.: Annę Cicholską - posłankę na Sejm RP, Jarosława Nowosielskiego - komendanta wojewódzkiego PSP, Jerzego Rzymowskiego - starostę żuromińskiego i jednocześnie prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, Zbigniewa Kąpińskiego - komendanta KP PSP w Żurominie, Jacka Grzybickiego - wójta gminy Kuczbork-Osada i jednocześnie prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP, Włodzimierza Wiśniewskiego, prezesa Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Warszawie, Waldemara Skuzę, przewodniczącego Rady Gminy w Kuczborku oraz księdza Krzysztofa Rucińskiego.
[Dalsza część tekstu pod zdjęciem]
Historyk Ireneusz Kramkowski, który przygotował okazjonalne wydanie rysu historycznego pn. "Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielonej (1922-2022)", przedstawił dzieje jednostki i samej miejscowości. Jak zaznaczył, pierwsza wzmianka o Zielonej pochodzi z 1350 roku, jednak pierwsze osadnictwo w tym miejscu istniało dużo wcześniej, gdyż najstarszy ślad archeologiczny, do jakiego udało się dotrzeć panu Kramkowskiemu, pochodzi z przełomu II i III w. n. e. Z relacji mieszkańców wynika, że starania o powstanie straży pożarnej w Zielonej rozpoczęły się już pod koniec XIX w. Najpierw powstała "przyzakładowa straż pożarna" przy tutejszej gorzelni. Według relacji Ireneusza Kramkowskiego, OSP w Zielonej, w takiej formie jaką znamy obecnie, powstała po zakończeniu I wojny światowej, w 1922 roku, z inicjatywy "Tabaczkiewicza, Ejnika i Lewandowskiego". Niedługo potem powstała orkiestra strażacka, która uświetniała tutejsze festyny. Warto jeszcze na zakończenie wątku historycznego jednostki dodać, że obecna siedziba jednostki, czyli Dom Strażaka w Zielonej to imponujący budynek, który w całości powstał w czynie społecznym. Obiekt został wybudowany przez tutejszych mieszkańców i służy druhom do dziś. Zielona ma także swoją flagę i herb, opracowane właśnie przez pana Kramkowskiego. Znajduje się w nim świnia (dzik), zdobiąca wcześniej herb rodziny Zielińskich.
[Dalsza część tekstu pod zdjęciem]
Następnie odznaczenia członkom OSP wręczali Jarosław Nowosielski i Jerzy Rzymowski. Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej został odznaczony druh Andrzej Krzywda (prezes OSP w Zielonej), zaś Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza został odznaczony druh Zygmunt Pstrągowski. (członek OSP w Olszewku, gm. Kuczbork - wieloletni komendant gminny ZOSP RP w Kuczborku- Osadzie). Złotym medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa" został odznaczony druh Marcin Lipka (członek OSP w Zielonej), zaś srebrnym zostali odznaczeni następujący druhowie: druhna Edyta Lipka (członek OSP w Zielonej - pierwsza kobieta w powiecie żuromińskim, która nabyła uprawnienia do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych), druh Kamil Próchniewski (gospodarz OSP w Zielonej), druh Daniel Krzywda (sekretarz OSP w Zielonej). Brązowe medale otrzymali druh Mateusz Dymiński oraz druh Mateusz Kurowski (członkowie OSP w Zielonej). Odznaką Strażak Wzorowy zostali odznaczeni następujący druhowie Radosław Kamiński i Bartosz Próchniewski (członkowie OSP w Zielonej).
[Dalsza część tekstu pod zdjęciem]
W trakcie uroczystości, z pomocą najmłodszych druhów, odsłonięto pamiątkową tablicę zamieszczoną na głazie. Napis na niej brzmi: "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. W 100 rocznicę powstania OPS w Zielonej 1922-2022".
Druhowie postanowili uhonorować także zaproszonych gości, którzy swoim działaniem przyczynili się i nadal pomagają w rozwoju jednostki, m.in. oferując wsparcie rzeczowe i finansowe. Następnie przyszedł czas na przemówienia gości oraz okolicznościowe podarunki. Podkreślano, że jednostka z Zielonej wyjeżdża aż do 100 zdarzeń rocznie, a więc interweniuje średnio co 3-4 dni. Komendant Jarosław Nowosielski zwrócił się z podziękowaniami także do rodzin strażaków, które wspierają ich w służbie mieszkańcom. Wójt Jacek Grzybicki szczególnie dziękował druhom za ich codzienny trud i pracę na rzecz lokalnej społeczności. Podzielono się także dobrymi wieściami. Strażnica OSP przejdzie modernizację, a do dzielnych druhów trafi nowy samochód ratowniczo-gaśniczy.
[Dalsza część tekstu pod zdjęciem]
Obchody 100-lecia jednostki zakończył wspólny festyn, kiełbaski ze strażackiego grilla, moc atrakcji dla małych i tych większych mieszkańców Zielonej, a także zabawa do późnych godzin nocnych.
Komentarze obsługiwane przez CComment