Cud nad Wkrą? Zobaczcie wizualizacje pałacu Zamoyskich!
Rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji rewitalizacji i adaptacji na cele muzealne, kulturalne i naukowe zespołu pałacowego na wyspie w Bieżuniu. Projekty robią wrażenie! Realizacja tego przedsięwzięcia sprawi, że to małe miasteczko stanie się perłą nie tylko powiatu, ale całego regionu.
Wspaniale jest obserwować, jak marzenia wielu osób chcących ocalenia pałacu Zamoyskich powoli, ale konsekwentnie się spełniają za sprawą samorządu Mazowsza. Zanim przejdziemy do przedstawienia prac konkursowych, warto podkreślić, że ta inwestycja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego będzie kluczowa dla powiatu żuromińskiego i całego regionu, ale w szczególności dla samego Bieżunia.
- To nie tylko nowe miejsca pracy, ale podniesienie atrakcyjności miasta jako miejsca nowych inwestycji i możliwości w zakresie turystyki. Bieżuń stanie się miastem jeszcze piękniejszym, zachęcającym do pozostania tu, ale także osiedlania się nowych mieszkańców. Bieżuń już jest centrum kulturalnym powiatu żuromińskiego, ale rewitalizacja zespołu parkowo-pałacowego oraz modernizacja Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury tę pozycję tylko wzmocnią – wymienia korzyści dla mieszkańców wynikające z inwestycji w kulturę burmistrz Andrzej Szymański.
W zespole zaplanowano także część hotelową ze spa, ale turyści wielu usług i dóbr będą szukać także w okolicy pałacu, czyli w Bieżuniu. To otwiera nowe możliwości dla lokalnych przedsiębiorców.
Oczywiście mowa o perspektywie kilku kolejnych lat, ponieważ na przetarg na wykonanie prac rewitalizacyjnych trzeba będzie jeszcze poczekać. Po wyborze projektu do realizacji niezbędne będzie uzyskanie wszelkich pozwoleń na rozpoczęcie prac budowlanych (pozwolenia budowlane, wodno-prawne, środowiskowe etc.), co ze względu na położenie i charakter obiektu z pewnością trochę potrwa. Mowa tu o, w przybliżeniu, około 2 latach od wyboru projektu do rozpoczęcia procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy.
Zwycięzców i omówienie koncepcji znajdą państwo już w najbliższy, świątecznym wydaniu "TC". Niemniej już teraz można obejrzeć prace - TUTAJ.
Na załączonych grafikach znajdują się prace, które zajęły I (zdjęcie pierwsze i drugie) oraz II miejsce (od trzeciego do piątego).
Komentarze obsługiwane przez CComment