ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Dużo pytań o dużą inwestycję. Kto zmodernizuje oczyszczalnię w Żurominie?

Wizualizacja zmodernizowanej oczyszczalni. fot. ŻZK

Trwa przetarg na przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Żurominie. Inwestycja z założenia ma kosztować 22 mln zł. Przetarg pokaże, czy to wystarczająca kwota.

O konieczności zmodernizowania oczyszczalni ścieków pisaliśmy już niejednokrotnie. Dostosowanie obiektu do wymogów unijnych jest konieczne. W przeciwnym wypadku samorządowi grożą kary w wysokości ok. 900 tys. zł rocznie. Jak poinformował nas prezes Wojciech Kwieciński, kary nie obejmą Żuromina, jeśli Żuromińskie Zakłady Komunalne będą w trakcie realizacji inwestycji. Wszystkim zależy na czasie, ale też na pieniądzach. Budowa obiektu będzie kosztować 22 mln zł (zgodnie z informacją zawartą w przetargu). Możliwe jednak, że oferty złożone do 28 lutego br.* będą przewyższać proponowaną przez ŻZK kwotę (*po publikacji artykułu możliwość składania ofert przesunięto do 10 marca br.).

Na ten cel spółka ma zamiar zaciągnąć wielomilionową pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która, w zależności od rodzaju inwestycji, w pewnym stopniu umarza część długu do spłacenia. Temat braku intensywnych działań w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych przez ŻZK był niejednokrotnie podnoszony przez Radę Miejską w Żurominie. Dotychczas spółce nie udało się zdobyć dodatkowych środków na budowę oczyszczalni, jednak, jak poinformował Wojciech Kwieciński, pojawiło się przysłowiowe światełko w tunelu.

- Będzie prawdopodobnie otwarty nabór wniosków na m.in. modernizacje oczyszczalni. Nasz projekt idealnie wpisuje się w założenia programu, mamy niezbędne dokumenty. Będzie można uzyskać dofinansowanie w wysokości nawet do 85 procent, czekamy na rozpoczęcie naboru - wskazuje prezes ŻZK.

Taką możliwość potwierdza także Wojciech Gowin, kierownik wydziału Infrastruktury, Budownictwa, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy i Miasta w Żurominie.

- Skontaktował się z nami w tej sprawie Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Część założeń dotyczących dyrektywy unijnej związanej z obszarami aglomeracji nie została zrealizowana od 2016 roku w różnych miastach w kraju, także w Żurominie. Chodziło o uzyskanie zakładanych wskaźników, np. związanych z budową kanalizacji sanitarnych, czy funkcjonowaniem oczyszczalni ścieków. W związku z tym mają zostać uruchomione kolejne środki, aby te wskaźniki poprawić. Jest to szansa dla naszej spółki, aby zdobyć dofinansowanie na realizację planowanej inwestycji - informuje kierownik Wojciech Gowin.

Jeśli uda się zdobyć dofinansowanie, ŻZK będą w stanie pokryć w części, a może nawet w całości zaciągnięty kredyt na przebudowę obiektu.

Jak informuje Wojciech Kwieciński, zainteresowanie firm przetargiem jest duże. Składanych jest wiele zapytań, a termin zakończenia składania ofert był już dwukrotnie przekładany, właśnie ze względu na prośby potencjalnych wykonawców. Zajrzeliśmy w składane przez przedsiębiorców pytania i sugestie dotyczące przedmiotowego zamówienia.

O co wypytują przedsiębiorcy? Cały artykuł dostępny jest w aktualnym wydaniu "TC" (nr 9 z 28 lutego br.).

Komentarze obsługiwane przez CComment