Policja apeluje o ostrożność. Drogi są oblodzone

Choć w powiecie ciechanowskim próżno szukać choćby płatka śniegu, to w innych rejonach subregionu na drogach panują trudne warunki spowodowane opadami pierwszego śniegu, a temperaturą spadająca poniżej zera sprawia, że drogi są bardzo śliskie. Z taką pogodą zmagają się kierowcy w powiecie żuromińskim. 

Między innymi na drogach powiatu żuromińskiego panują bardzo trudne i zmienne warunki pogodowe. Opady śniegu, który zalega na drogach sprawia, że nawierzchnia staje się śliska, a widoczność mocno ograniczona. Policja przypomina, że takie warunki wymagają od kierowców większej koncentracji i ostrożności.

- Droga hamowania jest zdecydowanie dłuższa, zmniejsza się widoczność. Brak ostrożności podczas kierowania pojazdem niesie za sobą często niebezpieczne konsekwencje. Dostosujmy prędkość do sytuacji na drodze - wyjaśnia oficer prasowy KPP w Żurominie, Tomasz Łopiński.

Warto kierować się zasadami:

  • zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu, która pozwoli w porę zareagować i zahamować w razie potrzeby,
  • dostosowywać odpowiednią prędkość, z zaznaczeniem, iż nie zawsze ta dopuszczalna, będzie bezpieczna, szczególnie w sytuacji, gdy jezdnia będzie oblodzona i śliska,
  • nie hamować gwałtownie oraz nie wykonywać gwałtownych skrętów kierownicą- łatwo wówczas wpaść w poślizg,
  • zachować ostrożność i czujność w momencie zbliżania się do przejść dla pieszych,
  • zachować czujność przejeżdżając w rejonie łąk lub zbiorników wodnych, w tych rejonach droga przeważnie jest śliska.

Ostrzeżenia policja kieruje także do pieszych.

- Zalecamy zwiększenie ostrożności zwłaszcza podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych. Pieszy powinien także zadbać o to by być widocznym, szczególnie podczas zmroku. Dlatego policjanci przypominają, o umieszczaniu w widocznych miejscach elementów odblaskowych. Elementy takie znacznie zwiększają widoczność pieszego, co wpływa na bezpieczeństwo tej osoby - przypomina Tomasz Łopiński. 

Co ciekawe, w śnieżny, listopadowy weekend w powiecie żuromińskim doszło do tylko jednej kolizji i jej przyczyną nie były warunki atmosferyczne. Niemniej, dopóki na drodze zalega lód warto uważać i, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, zmienić opony na zimowe. 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl