Policja apeluje o ostrożność. Drogi są oblodzone

Choć w powiecie ciechanowskim próżno szukać choćby płatka śniegu, to w innych rejonach subregionu na drogach panują trudne warunki spowodowane opadami pierwszego śniegu, a temperaturą spadająca poniżej zera sprawia, że drogi są bardzo śliskie. Z taką pogodą zmagają się kierowcy w powiecie żuromińskim. 

Między innymi na drogach powiatu żuromińskiego panują bardzo trudne i zmienne warunki pogodowe. Opady śniegu, który zalega na drogach sprawia, że nawierzchnia staje się śliska, a widoczność mocno ograniczona. Policja przypomina, że takie warunki wymagają od kierowców większej koncentracji i ostrożności.

- Droga hamowania jest zdecydowanie dłuższa, zmniejsza się widoczność. Brak ostrożności podczas kierowania pojazdem niesie za sobą często niebezpieczne konsekwencje. Dostosujmy prędkość do sytuacji na drodze - wyjaśnia oficer prasowy KPP w Żurominie, Tomasz Łopiński.

Warto kierować się zasadami:

  • zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu, która pozwoli w porę zareagować i zahamować w razie potrzeby,
  • dostosowywać odpowiednią prędkość, z zaznaczeniem, iż nie zawsze ta dopuszczalna, będzie bezpieczna, szczególnie w sytuacji, gdy jezdnia będzie oblodzona i śliska,
  • nie hamować gwałtownie oraz nie wykonywać gwałtownych skrętów kierownicą- łatwo wówczas wpaść w poślizg,
  • zachować ostrożność i czujność w momencie zbliżania się do przejść dla pieszych,
  • zachować czujność przejeżdżając w rejonie łąk lub zbiorników wodnych, w tych rejonach droga przeważnie jest śliska.

Ostrzeżenia policja kieruje także do pieszych.

- Zalecamy zwiększenie ostrożności zwłaszcza podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych. Pieszy powinien także zadbać o to by być widocznym, szczególnie podczas zmroku. Dlatego policjanci przypominają, o umieszczaniu w widocznych miejscach elementów odblaskowych. Elementy takie znacznie zwiększają widoczność pieszego, co wpływa na bezpieczeństwo tej osoby - przypomina Tomasz Łopiński. 

Co ciekawe, w śnieżny, listopadowy weekend w powiecie żuromińskim doszło do tylko jednej kolizji i jej przyczyną nie były warunki atmosferyczne. Niemniej, dopóki na drodze zalega lód warto uważać i, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, zmienić opony na zimowe. 

 

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl