Prawie 19 tys. zł miesięcznie dla starosty

Rada Powiatu Żuromińskiego podniosła wynagrodzenie starosty Jerzego Rzymowskiego o 85,6 procent. Radni byli również szczodrzy dla samych siebie i podwyższyli sobie diety średnio o min. 30 procent.

Na naszych łamach pisaliśmy już o zaskakująco wysokiej podwyżce dla wójta Ciechanowa (ponad 19 tys. zł) oraz większym wynagrodzeniu (ponad 15,6 tys. zł) dla nieobecnego burmistrza Lubowidza. Wspominaliśmy również, że podwyżki są podyktowane zmianami w ustawie. Wprowadzono najniższy pułap wynagrodzenia, czego wcześniej nie było. Miesięczne wynagrodzenie maksymalne dla włodarzy (brutto) nie może natomiast być większe niż 20 tys. zł. W związku z takim zapisem radni są prawnie zobligowani do podwyższenia pensji włodarza, jednak, jak już również wspominaliśmy, kwota jaką przyznają w ramach wynagrodzenia zależy wyłącznie od nich. Może to być najniższy pułap, albo wręcz odwrotnie. Radni Powiatu Żuromińskiego zadecydowali, iż starosta otrzyma wynagrodzenie w górnych granicach widełek. Do tej pory Jerzy Rzymowski zarabiał dokładnie 10.180 zł brutto (zgodnie z uchwałą z dnia 6 grudnia 2018 roku). Radni głosowali nad uchwałą zmieniającą miesięczne wynagrodzenie starosty na kwotę 18,9 tys. zł. Starosta otrzymał ponad 85-procentową podwyżkę. Warto dodać, że uchwały dotyczące wynagrodzeń włodarzy wchodzą w życie z dniem podjęcia z mocą od 1 sierpnia 2021 roku, a więc każdy włodarz otrzymać musi dodatkowo wyrównanie za czas, kiedy pobierał mniejszą pensję.

– Decydenci określili górną i dolną granicę wynagrodzeń. Decyzją radnych jest, na podstawie oceny pracy starosty, włodarza, ustalenie kwoty wynagrodzenia. Duże podwyżki rzeczywiście mogą szokować, ale warto pamiętać, że od 2014 roku do chwili obecnej wynagrodzenie minimalne wzrosło o ok. 80 procent, natomiast pensje włodarzy zostały w międzyczasie zredukowane o 20 procent. Nie były również waloryzowane o wskaźnik inflacji. Podwyżek wśród samorządowców nie było od 7 lat, wzrastały natomiast pensje pracowników urzędów – od 40 do 60 procent. Dziś te podwyżki mogą wywołać negatywne emocje, jednak w ocenie, czy ktoś rzeczywiście na podwyżkę zasługuje, radni powinni kierować się dotychczasowymi dokonaniami tej osoby – komentuje decyzję Radnych Powiatu Żuromińskiego starosta Jerzy Rzymowski.

Więcej na ten temat w aktualnym wydaniu "TC" (papierowym lub elektronicznym), na stronie 8. 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl