ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Skażony wodociąg w Kuczborku. Kiedy sytuacja zostanie opanowana?

zdj.il.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Żurominie wystosowała komunikat do mieszkańców Kuczborka, Kuczborka-Osady i Olszewka o niezdatności wody do użytku, nawet w celach higienicznych.

Zakład Usług Wodnych Dla Potrzeb Rolnictwa w Mławie poinformował, iż badania próbek z wodociągu w ww. miejscowościach na przełomie sierpnia i września nie wykazały żadnego skażenia, natomiast kolejne badanie (5 września br.) wykazało, że w wodociągu znajdowały się niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia bakterie. W związku z tym zakład natychmiast rozpoczął dezynfekcję wodociągu. Kolejne wyniki pobranych próbek powinny być już znane z w poniedziałek (11 września br.) o czym mieszkańcy gm. Kuczbork zostaną poinformowani w odrębnym komunikacie.

Żuromiński sanepid wskazuje, że badanie przeprowadzone 5 września br. wykazało w wodzie z wodociągu zaopatrującego trzy wymienione na wstępie miejscowości obecność enterokoków oraz bakterie grupy coli. W związku z tym woda nie nadaje się do spożywania przez ludzi.

Woda z kranu nie może być spożywana nawet po przegotowaniu, co oznacza również, że nie wolno jej wykorzystywać do przygotowywania zup. Co więcej, woda nie nadaje się do kąpieli, do przemywania ran, mycia zębów, a także płukania owoców, mycia naczyń i prania. Wodę można wykorzystać jedynie do spłukiwania toalety.

Zakład Usług Wodnych Dla Potrzeb Rolnictwa w Mławie od piątku (8 września br.) do czasu przywrócenia zdatności wody będzie dostarczał mieszkańcom wodę butelkowaną oraz w beczkowozie (trzeba zabrać swoje pojemniki do napełnienia). Woda butelkowa wydawana jest od godz. 9:30 w Kuczborku przy stacji uzdatniania wody oraz w Olszewku przy remizie. Beczkowóz przyjeżdża w te same miejsca. W Kuczborku od godz. 14, zaś w Olszewku od godz. 15:30.

O wyniku kolejnego badania poinformujemy na naszej stronie.

 

Komentarze obsługiwane przez CComment