ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

50 lat ciechanowskiego Muzeum. Uroczysta gala na Zamku Książąt Mazowieckich

Fot. RM

W tym roku obchodzony jest jubileusz 50-lecia Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Z tej okazji placówka przygotowała szereg wydarzeń kulturalnych. W czwartek, 7 września na Zamku Książąt Mazowieckich odbyła się uroczysta gala podsumowująca jubileusz. Podczas uroczystości wystąpił zespół Tre Voci i Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego.  

Obchody złotego jubileuszu rozpoczęły się we wtorek, 5 września w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie sesją naukową pt. „Szlachta mazowiecka - potomkowie rycerzy pogranicza”. W dworze Aleksandy Bąkowskiej można było zobaczyć wystawę "Orient w polskim zwierciadle - wpływy tureckie na kulturę sarmacką". Z kolei w Ciechanowie, przy ulicy Warszawskiej zainteresowani mieli okazję zapoznać się z ekspozycją "Od tego się zaczęło" - wystawę jubileuszową z okazji 50-lecia istnienia Muzeum. 
Wracając do gali na Zamku Książąt Mazowieckich. Na uroczystości nie mogło zabraknąć samorządowców, przyjaciół Muzeum, pracowników, gości. Jubileusz placówki zbiega się również z 25-leciem Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Okolicznościowe przemówienia wygłosili dyrektor Muzeum Robert Kołakowski oraz marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik. 

– Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie to wyjątkowe miejsce na mapie Mazowsza. Stale się zmienia i rozwija. Tylko w tym roku Sejmik Województwa Mazowieckiego nabył dla placówki zabytkową willę Alma, w której będzie działało Muzeum Pozytywizmu. A przed nami kolejne inwestycje – wkrótce muzeum wzbogaci się o centralny magazyn zbiorów. Minione pół wieku to setki wystaw, prelekcji i wydarzeń angażujących zarówno młodsze pokolenia, jak i te starsze. Gratulacje i podziękowanie kieruję więc do dyrekcji i wszystkich pracowników, którzy tworzyli to miejsce i przyczynili się do jego rozwoju – dziękował marszałek Adam Struzik.  

Z kolei dyrektor Robert Kołakowski przypomniał historię powstania placówki oraz opowiedział o aktualnej misji. - Muzeum organizuje m.in. wystawy, odczyty, prelekcje, spotkania muzealne, konkursy, warsztaty, lekcje muzealne oraz koncerty i imprezy plenerowe. Oferta placówki jest skierowana do odbiorców w różnym wieku, a jej celem jest zainteresowanie społeczeństwa wielopokoleniowego tożsamością kulturową. Od wielu lat placówka jest głównym organizatorem imprez plenerowych takich jak: „Zajazd Szlachecki”, „Przegląd Zespołów Przebierańców Zapustnych”, ”Kwiaty Ogrodów”, „Mazowieckie Majowe Muzykowanie”, „Spotkania z historią” i „Zamkowe podróże w czasie”. Od niedawna muzeum organizuje też cykl koncertów „Muzyka Świata w Mazowieckim Dworze”. 

erem

Fot. RM

Komentarze obsługiwane przez CComment