Astygmatyzm - na czym polega i jak się go leczy?
Astygmatyzm to wada wzroku, która sprawia, że widziany obraz jest niewyraźny i nieostry, niezależnie od odległości. Może pojawić się w każdym wieku, także u dzieci. Schorzenie to jest efektem zniekształcenia rogówki, przez co promienie wpadające do oka rozpraszają się w nieprawidłowy sposób, dając w efekcie nieostry obraz. Na czym dokładnie polega astygmatyzm i jakie są skuteczne metody jego leczenia?
Astygmatyzm â co to jest?
Astygmatyzm to dość powszechnie występująca wada wzroku, zaburzająca ostrość widzenia zarówno z bliska, jak i z daleka. Powstaje na skutek zmiany kształtu rogówki, czyli powierzchni oka albo soczewki. Zdrowe oczy mają kulisty, regularny kształt. Oczy objęte astygmatyzmem mają kształt mniej lub bardziej rozciągniętej piłki.
Rodzaje astygmatyzmu
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje astygmatyzmu: regularny i nieregularny. Astygmatyzm regularny jest najczęściej spotykaną formą tego schorzenia. W tym przypadku rogówka w przekroju tworzy dwa prostopadłe wobec siebie kształty. Taka wada jest bardzo łatwa w skorygowaniu.
Astygmatyzm nieregularny zdarza się rzadziej i najczęściej ma związek z uszkodzeniem rogówki bądź siatkówki na skutek wypadku lub urazu. W przypadku tego schorzenia kształt oka jest nieregularny.
Na czym polega astygmatyzm?
W zdrowym oku promienie światła skupiane są w jednym miejscu, na siatkówce. Promienie wpadają do oka w konkretnym punkcie, co umożliwia ostre widzenie. Jeśli kształt rogówki zostanie zaburzony i stanie się nieregularny, światło jest skupiane w oku w dwóch różnych punktach, przez co obraz jest niewyraźny.
Astygmatyzm widać np. podczas patrzenia na światło latarni miejskich. Jeśli nie jest ono w miarę regularnym kształtem, ale linie światła są strzeliste i rozmyte â niektórzy nazywają to "gwiazdkowaniem", ponieważ światło przypomina spłaszczoną gwiazdę.
Można także wykonać prosty test, patrząc w nocy na Księżyc â zdrowe oko będzie widziało jeden obiekt. W przypadku astygmatyzmu zobaczymy dwa identyczne Księżyce obok siebie.
Astygmatyzm â objawy
Astygmatyzm objawy może dawać różne, w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia, a także bezpośredniej jego przyczyny. Najczęściej jednak wada ta wywołuje zamglone, nieostre widzenie. Problem pojawia się zarówno podczas patrzenia na bliskie przedmioty, jak i te oddalone.
Może pojawić się wrażenie, że obraz jest zamglony, dodatkowo linie proste widoczne są jako krzywe lub pofalowane.
Fizyczne objawy astygmatyzmu to przede wszystkim:
-pieczenie, swędzenie i łzawienie oczu;
-mylenie liter;
-szybka męczliwość wzroku podczas czytania;
-bóle głowy;
-problemy z koncentracją.
Jak leczyć astygmatyzm?
Astygmatyzm regularny jest bardzo łatwy do skorygowania przy pomocy odpowiednich okularów albo tzw. torycznych soczewek kontaktowych. Nieregularny astygmatyzm jest nieco trudny do wyprowadzenia, bo wymaga dopasowania specjalistycznych szkieł lub soczewek.
W niektórych przypadkach zaleca się wykonanie laserowej korekcji wzroku â to bardzo bezpieczna i skuteczna metoda, która umożliwia zrezygnowanie z okularów i soczewek, a dodatkowo pozwala na powrót do aktywności, które nie były możliwe z istniejącą wadą wzroku.
Soczewki kontaktowe na astygmatyzm
W sklepie acuvue.pl dostępne są specjalne soczewki dla astygmatyków. Dzięki swojej budowie i zastosowaniu technologii ASD dobrze przylegają one do rogówki, pozostają stabilne przez cały dzień, a dodatkowo nie obracają się ani nie przemieszczają. To sprawia, że nawet przy nieregularnym kształcie rogówki możliwe jest uzyskanie ostrości widzenia, zarówno z bliska, jak i daleka.
Komentarze obsługiwane przez CComment