Barwne występy mażoretek w Opinogórze
Dziewczęta w paradnych i barwnych strojach. Żonglowanie batonami, pomponami, flagami czy buławami. Występy formacji, duetów i solistek. Wszystko w rytm muzyki. W sobotę, 1 kwietnia w hali sportowej szkoły podstawowej w Opinogórze Górnej odbył się I ogólnopolski turniej tańca mażoretkowego Złote Pióro. Tancerki rywalizowały na scenie o puchar wójta tej gminy.
- Same słowo "mażoretki" to wyraz zapożyczony z języka francuskiego - majorette oznacza w przybliżeniu majorki. To dziewczyny ubrane w paradne stroje zawierające elementy umundurowania galowego różnych służb i formacji. Mażoretki występują na pokazach estradowych i paradach ulicznych, prezentując choreograficzne układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestr dętych, żonglując i podrzucając przy tym pałeczki mażoretkowe (tzw. batony) - wyjaśniła podczas uroczystego otwarcia imprezy Joanna Mossakowska, dyrektor GOK w Opinogórze Górnej. Cechą charakterystyczną ubioru dziewcząt są kozaki oraz furażerka - nakrycie głowy.
Zawody trwały prawie dziesięć godzin. Odbyło się ponad sto prezentacji. Na scenie wystąpiło blisko 250 tancerek z kilku formacji mażoretkowych z Mazowsza, m.in. z Ostrołęki, Ostrowi Mazowieckiej i Sierpca. Publiczność, wśród której dominowali rodzice i bliscy artystek, pilnie śledzili popisy naszych lokalnych formacji: gospodyń ze "Stelli" oraz płońszczanek z formacji "Diament". Za choreografię tańca mażoretkowego obu tych zespołów odpowiada Edyta Gałecka. Zajęcia w Opinogórze Górnej prowadzone są w Gminnym Ośrodku Kultury od 2019 r. Najmłodsze tancerki mają 6 lat, najstarsze uczęszczają już do szkół średnich. Z kolei w Płońsku tradycja mażoretek jest znacznie dłuższa. Formacja zawiązała się w 1999 r. Obecnie trenuje w niej ponad setka dziewcząt.
Komentarze obsługiwane przez CComment