ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Budowa domu - od czego zacząć?

Budowa domu to jedno z największych wielu Polaków. Nic dziwnego - przecież cudownie jest stworzyć od podstaw swój własny azyl. Warto jednak uważać, żeby podekscytowanie nie przyćmiło bardziej technicznych czy formalnych aspektów całego przedsięwzięcia, bo może to skutkować wieloma komplikacjami. Od czego więc zacząć budowę domu i o co zadbać, aby uniknąć kłopotów?

Rozsądny wybór działki

Aby rozpocząć budowę domu, konieczne jest nabycie działki, np. przy pomocy środków pozyskanych w ramach jednego z kredytów hipotecznych znalezionych w porównywarce https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/. Ofert sprzedaży jest naprawdę dużo, więc znalezienie atrakcyjnych propozycji nie powinno być trudne. Trzeba jednak pamiętać, że kupując działkę pod budowę domu, warto spojrzeć na inwestycję z kilku perspektyw. Wśród istotnych parametrów można wymienić przede wszystkim wielkość parceli i ukształtowanie terenu. Bardzo istotna jest także kwestia dojazdu i związane z tym formalności. Przeglądając oferty, zwróć uwagę na dostępność podstawowych mediów lub planów zagospodarowania, zagadnienie komunikacji publicznej, a nawet na okolicę, ponieważ znajdujące się wokół działki gospodarstwa, inne domy lub przedsiębiorstwa mogą znacząco wpłynąć na komfort życia w danym miejscu.

Formalności

Z zakupem działki i z samą budową domu wiąże się oczywiście wiele formalności. Pierwszym krokiem, który należy wykonać jeszcze przed zakupem, jest zapoznanie się z dokumentacją, księgami wieczystymi i ogólnym stanem prawnym nieruchomości, a więc kwestią służebności czy zobowiązaniami finansowymi. Brak uregulowanej sytuacji może być bowiem źródłem kłopotów. Gdy zakupisz działkę, postaraj się o wydanie warunków zabudowy, a w kolejnych etapach udaj się do urzędu z opracowaną dokumentacją projektową, aby uzyskać pozwolenie na budowę czy przyłączenie mediów.

Potrzeby i projekt

Rozpoczęcie budowy domu wymaga dopełnienia wszelkich formalności, na które składa się także stworzenie dokumentacji projektowej. Udając się do biura architekta, powinieneś dokładnie wiedzieć, czego potrzebujesz. Możesz zakupić gotowy projekt i ewentualnie nanieść na niego drobne poprawki lub zdecydować się na stworzenie spersonalizowanej koncepcji, co oczywiście będzie wiązać się z większymi kosztami. Kwestia projektu jest bardzo ważna, ponieważ budowa domu będzie realizowana na podstawie planów, a zastosowane rozwiązania przełożą się na koszty eksploatacji budynku, na przykład w zakresie ogrzewania, a także na ogólną funkcjonalność obiektu.

Wybór wykonawców i materiałów

Czasy, w których budowało się dom na własną rękę, już minęły. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest powierzenie prac profesjonalistom. Wybór wykonawców nie jest łatwym zadaniem, ponieważ ciąży na nim ogromna odpowiedzialność. Od kompetencji wykonawcy zależeć będzie jakość przeprowadzanych prac, dlatego warto skorzystać z usług cieszących się dobrą opinią specjalistów. Podobnie ma się sprawa z materiałami - w zakresie ich kupna powinieneś zdać się na głos fachowców, którzy, uwzględniwszy wszystkie aspekty, pomogą dobierać najbardziej optymalne surowce i rozwiązania.

Zabezpieczenie środków finansowych

Zakup działki i materiałów, zabezpieczenie terenu, wynajęcie wykonawcy… to wszystko wiąże się z ogromnymi kosztami. Dlatego decydując się na rozpoczęcie budowy domu, warto zabezpieczyć odpowiednią ilość środków finansowych i odpowiednio nimi zarządzać, np. zakładając specjalnie w tym celu nowe konto osobiste. Odpowiedni, darmowy rachunek znajdziesz w serwisie https://finanse.rankomat.pl/konta/osobiste/.

Komentarze obsługiwane przez CComment