Budowa siłowni plenerowej – kiedy jest możliwa?
Siłownie plenerowe coraz liczniej pojawiają się w przestrzeni miejskiej, ale i wiejskiej. Parki, osiedla mieszkaniowe, placówki edukacyjne, ośrodki wypoczynkowe, a nawet szpitale i domy opieki – w pobliżu wszystkich tych miejsc spotkać można różnej wielkości siłownie zewnętrzne. Jednak jakie wymagania trzeba spełnić, aby budowa takiej siłowni była możliwa? Odpowiadamy!
Siłownia na świeżym powietrzu to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością wśród osób w różnym wieku. Darmowa, bezpieczna i zróżnicowana aktywność fizyczna na zewnątrz jest bowiem istotnym czynnikiem w walce o utrzymanie dobrego zdrowia i kondycji. Jednak nie każdy może sobie taką siłownię plenerową postawić. Sprawdźmy, jakie są najważniejsze wymagania prawne i techniczne!
Siłownia na świeżym powietrzu – co mówią przepisy
Zarówno projekt, jak i budowa siłowni na świeżym powietrzu, musi odpowiadać wymaganiom zawartym w przepisach prawa oraz zasadom wiedzy technicznej. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo osób korzystających z darmowych urządzeń siłowni plenerowej. To właśnie zarządca lub właściciel takiej siłowni odpowiedzialny jest za utrzymanie obiektu w zgodzie z zasadami bezpieczeństwa.
Wymogi prawne do budowy siłowni zewnętrznej
Najważniejsze dokumenty regulujące możliwość i warunki budowy siłowni plenerowej to:
- Ustawa Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku;
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2012 roku;
- Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15 grudnia 2000 roku;
- norma PN-EN 16630:2015-06 „Wyposażenie siłowni plenerowych zainstalowane na stałe. Wymagania bezpieczeństwa i metody badań” z 2015 roku.
Dokumenty te zawierają między innymi wytyczne co do tego, gdzie ma się znajdować regulamin korzystania z siłowni na świeżym powietrzu, kto może z niej korzystać, kto jest odpowiedzialny za utrzymanie urządzeń w odpowiednim stanie technicznym czy inne szczegółowe obowiązki stawiane właścicielom lub zarządcom takich obiektów budowlanych.
Lokalizacja i zagospodarowanie siłowni na świeżym powietrzu
Siłownie plenerowe zaliczają się do miejsc rekreacyjnych dostępnych także dla osób niepełnosprawnych, a takie miejsca powinny być przewidziane m.in. na osiedlach mieszkaniowych. Przepisy wyszczególniają jednak, że co najmniej 30% tej powierzchni powinno być terenem biologicznie czynnym. Ustawy i rozporządzenia określają także dokładne odległości takiej siłowni na świeżym powietrzu od okien pomieszczeń mieszkalnych, linii rozgraniczających ulicę czy innych obiektów.
Prawo definiuje, jaki jest minimalny wzrost użytkowników siłowni plenerowej oraz w jaki sposób urządzenia do ćwiczeń powinny być odseparowane od placów zabaw dla dzieci. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników siłowni zarządca lub właściciel powinien zapoznać się z wszystkimi tymi przepisami, aby móc legalnie i bezpiecznie postawić dla mieszkańców siłownię na świeżym powietrzu.
Komentarze obsługiwane przez CComment