ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Co się działo za zamkniętymi drzwiami gabinetu psychologa?

Miłosz M., doktor psychologii, były już wykładowca na ciechanowskiej PANS, nauczyciel w Zespole Szkół nr 3 w Ciechanowie oraz pracownik Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Makowie Mazowieckim od kilku tygodni przebywa w areszcie śledczym. Zarzuty wobec niego są poważne - rozpijanie nieletniego i podawanie środków psychotropowych. Wkrótce może się okazać, że to nie koniec zarzutów wobec M. I to znacznie poważniejszych, również związanych z nieletnimi. Prokuratura nie chce na razie podawać żadnych szczegółów, zasłaniając się prowadzonym śledztwem oraz jego delikatnym charakterem.

Rzeczywiście, sprawa jest niezwykle delikatna, chociażby ze względy na dobro i ochronę ofiar, w tym przypadku nieletnich. Faktem jest, że zarzuty wobec psychologa już teraz są poważne. Do prokuratury zgłosili je rodzice oraz jedna z instytucji. Nie wiadomo, czy do zarzucanych M. czynów dochodziło podczas zajęć w szkole, czy w trakcie prywatnych wizyt w jego gabinecie, bo wiemy, że taką praktykę w Ciechanowie M. prowadził.

Już jesienią 2023 r. psychologowi prokuratura zakazała się zbliżania się do osób małoletnich. Zawieszono go jako nauczyciela, chociaż tego dowiedzieliśmy się dopiero w ostatnich dniach. Prokuratura postawiła mu zarzuty z artykułu 208 k.k., który mówi: Kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W kwietniu br. M. został zatrzymany, postawiono mu kolejne zarzutu (dotyczące udostępniania środków psychotropowych małoletniemu), a sąd zdecydował o umieszczeniu go w areszcie śledczym. Zajmując się tym tematem, wysłaliśmy oficjalne zapytanie do Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie, czy zajmowała się tą sprawą. Mailowo od nadkomisarz Jolanty Bym otrzymaliśmy taką oto odpowiedź: W Komendzie Powiatowej Policji w Ciechanowie w dniu 5.10.2023 r. wszczęto postępowanie przygotowawcze w sprawie przestępstwa dotyczącego obcowania płciowego z osobą małoletnią przez 39-letniego mieszkańca Ciechanowa. Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem prokuratora. Z uwagi na dobro postępowania oraz osobę pokrzywdzoną nie udzielamy szczegółów w tej sprawie.

Jednak zarzutów w tym kierunku M. wciąż nie ma oficjalnie postawionych.  

W ostatnich dniach o sprawie zrobiło się głośno. W piątek 17 maja na stronie Starostwa Powiatowego w Ciechanowie pojawiło się lapidarne oświadczenie:

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami dotyczącymi zatrzymania jednego z nauczycieli w placówce oświatowej, dla której organem prowadzącym jest Powiat Ciechanowski, Starostwo Powiatowe w Ciechanowie informuje, iż jeden z nauczycieli w szkole, dla której organem prowadzącym jest Powiat Ciechanowski, został zawieszony w wykonywaniu wszelkich czynności służbowych z dniem 21 listopada 2023 r. do czasu wyjaśnienia sprawy .
Z uwagi na toczące się postępowania, organ prowadzący na chwilę obecną nie może komentować i udzielać jakichkolwiek informacji w przedmiotowej sprawie – czytamy na stronie Facebook ciechanowskiego starostwa. Pod postem podpisali się starostwa powiatu Jan Andrzej Kaluszkiewicz oraz wicestarosta Robert Paweł Morawski. 

W podobnym tonie wypowiada się dyrektor poradni psychologicznej w Makowie Mazowieckim Grażyna Gadomska, gdzie M. był psychologiem. W rozmowie telefonicznej pani dyrektor poinformowała, że pan M. nie pracuje od początku tego roku w poradni (nie podała przyczyn - przyp. red.), a czynów, o które jest oskarżony, miał się dopuścić na terenie powiatu ciechanowskiego. - W Makowie Mazowieckim nie było osób poszkodowanych przez tego człowieka – wyjaśnia Grażyna Gadomska.

Wygląda na to, że osoba i sprawa psychologa M. nie jest obca organowi zarządzającemu szkołami średnimi w Ciechanowie. We wrześniu ub.r. odbierał w starostwie akt nadania awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego. Jeszcze wtedy pracował w ZS nr 3 im. Stanisława Staszica w Ciechanowie. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy, że już wtedy uczniowie tej szkoły skarżyli się na M., który był szkolnym pedagogiem, psychologiem, prowadził warsztaty.

- Wiem, że niektórzy uczniowie mieli zamiar iść do pani dyrektor i powiedzieć, że nie chcą chodzić na zajęcia z tym nauczycielem. Czy finalnie rozmawiali z dyrekcją, tego nie wiem – anonimowo mówi mi osoba związana ze szkołą. 

Zaglądamy do Internetu, na forum firm, gdzie ogłasza się ciechanowski psycholog, a pacjenci mogą zostawić swoją opinię, dotyczącą jego praktyki.
W opisie działalności gabinetu M. czytamy: „Zapraszam do mojego gabinetu psychologii i psychoterapii, gdzie oferuję wszechstronną pomoc psychologiczną dla osób w różnym wieku, zmagających się z różnymi problemami emocjonalnymi. Nazywam się Miłosz M. (skrót od red.) i jestem dyplomowanym psychologiem oraz psychoterapeutą. Swój gabinet prowadzę w Ciechanowie, w województwie mazowieckim. Mój zakres usług obejmuje terapię indywidualną dla osób cierpiących z powodu depresji, nerwicy, zaburzeń lękowych, a także innych chorób i zaburzeń psychicznych. Szczególnie specjalizuję się w terapii dzieci i młodzieży, co pozwala mi dostosować wsparcie do unikalnych potrzeb każdego pacjenta”. 

Opinię o psychologu są dobre albo bardzo dobre. Przed dwoma laty internautka Karolina pisze: „Bardzo pomógł mojej córce, kiedy zaobserwowałam u niej symptomy zaburzenia odżywiania”. Z kolei Dominika dodaje: Pan doktor M. prowadził terapię u mojej córki, która bardzo cierpiała po stracie Taty. Polecam, ogromne wsparcie. Tomasz również wypowiada się pozytywnie o kompetencjach M.: Od lat zmagam się z zaburzeniami nerwicowymi, ale w tym gabinecie uzyskałem profesjonalną pomoc. Widzę teraz znaczną poprawę.

Dwa lata temu M., absolwent Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, napisał i obronił rozprawę doktorską w dyscyplinie psychologii nt. "Wybrane podmiotowe korelaty zaangażowania i wypalenia zawodowego pielęgniarek w opiece nad pacjentem terminalnie chorym". Od lat pracował m.in. w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Ciechanowie (wcześniej PUZ).

Ze studentami PANS realizował takie zajęcia jak: psychologia rozwojowa, podstawy psychopatologii, modele terapii indywidualnej i grupowej, modele i metody terapeutyczne, metodologia badań społecznych, narzędzia diagnozy potrzeb grup docelowych, psychoterapia i socjoterapia w pracy socjalnej...

Red.

Więcej o sprawie we wtorkowym wydaniu Tygodnika Ciechanowskiego

Komentarze obsługiwane przez CComment