ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Dlaczego sportowcy coraz częściej korzystają z terapii w komorze hiperbarycznej?

Komory hiperbaryczne są doskonałą metodą na dotlenienie organizmu Pacjenta. Nie ma się więc co dziwić, że ich popularność stale wzrasta, a do gabinetów wyposażonych w ten sprzęt zgłasza się coraz więcej chętnych. Czym w ogóle jest komora hiperbaryczna, co dzięki niej można zyskać? Jaki wygląda seans w takiej komorze? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania zabiegu HBOT? Na te wszystkie pytania odpowiemy w artykule.

Komora hiperbaryczna – jak wygląda zabieg i czym jest to urządzenie?

Komora hiperbaryczna jest sprzętem medycznym, który służy do podawania Pacjentowi tlenu pod wysokim ciśnieniem. Z wygląd przypomina ona kapsułę. Zabieg HBOT polega na podawaniu w sposób kontrolowany czystego tlenu Pacjentowi, który jest zamykany w jej wnętrzu. Sam zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Nie jest on także inwazyjny. Terapeuta lub lekarz, który go wykonuje, ma możliwość regulacji poziomu tlenu oraz ciśnienia, dlatego też na bieżąco kontroluje parametry Pacjenta. W trakcie jednej sesji organizm regeneruje się i utlenia. Jeden zabieg trwa niecałą godzinę. Jest on podzielony na cykle, które są poprzedzone kilkuminutową przerwą. Najlepsze efekty osiągniemy po wykonaniu serii zabiegów.

Zalety tlenoterapii hiperbarycznej

Dzięki tlenoterapii możliwe jest zmniejszenie efektów ubocznych udarów, wylewów, a organizm Pacjenta szybciej się regeneruje. Zabiegi HBOT pomagają także na reumatoidalne zapalenie stawów, czy też wspomaga leczenie się ran lub oparzeń. Tlenoterapię hiperbaryczną poleca się także osobom, które zatruły się tlenkiem węgla. Może być ona stosowana jako terapia dodatkowa przy tradycyjnych metodach leczenia.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegów w komorze hiperbarycznej

Na zabieg HBOT nie powinny decydować się w szczególności osoby, które:

  • Są w ciąży
  • Mają wszczepiony rozrusznik serca
  • Chorują onkologicznie
  • przyjmują niektóre leki.

Przed umówieniem się na zabieg, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Tlenoterapia hiperbaryczna – wskazania dla osób uprawiających sport

Tlenoterapia hiperbaryczna ma na celu zwiększenie wydolności organizmy. Dzięki temu coraz częściej zapisują się na zabiegi HBOT sportowcy, którzy chcą podnieść swoje osiągnięcia.  Podczas intensywnych i ciężkich treningów ciało może być osłabione i niedotlenione, dlatego warto na bieżąco starać się o regenerację organizmu. Dzięki terapii hiperbarycznej, Pacjentowi dostarczany jest czysty tlen pod ciśnieniem, który wspomaga wszystkie komórki organizmu. Dzięki temu ewentualne urazy czy otarcia lepiej się boją, a płuca stają się bardziej wydolne.

Gdzie mogę umówić się na zabieg w komorze hiperbarycznej?

Obecnie można spotkać wiele gabinetów, które posiadają sprzęt do tlenoterapii. Komora hiperbaryczna w miejscowości Poznań jest dostępna w klinice Oxomedica https://oxomedica.pl/ 

Jeśli chciałbyś poznać więcej szczegółów dotyczących zalet używania komory hiperbarycznej przez osoby uprawiające sport, sprawdź stronę: https://oxomedica.pl/co-leczy-komora-hiperbaryczna/hiperbaryczna-tlenoterapia-dla-sportowcow

Komentarze obsługiwane przez CComment