ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Fotografie pełne pamięci

W minioną sobotę w Muzeum Szlachty Mazowieckiej odbył się wernisaż wystawy „Wspomnienia fotografią pisane – Przedwojenni policjanci Północnego Mazowsza”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez muzeum we współpracy z Towarzystwem Miłośników Ziemi Ciechanowskiej oraz Powiatową Komendą Policji.

Pomysł na wystawę powstał po ukazaniu się książki o tymże samym tytule, autorstwa Piotra Mittera, wydanej przez TMZC. Okazało się bowiem, że wiele rodzin posiada liczne pamiątki po tamtych postaciach i czasach oraz wciąż pojawiają się nowe źródła.

Wernisaż zgromadził wyjątkowo liczną publiczność. Piotr Mittera opowiedział o genezie powstania książki, przywołał także jej fragmenty, nawiązujące do tragicznych bądź niecodziennych historii z ich życia, zamieszczonych we wspomnieniach świadków, bądź ich potomnych. Istotnym elementem wystawy jest ściana katyńska - sylwetki tych, którzy oddali życie na nieludzkiej ziemi.

Wiele osób przedstawionych na fotografiach pozostaje bezimienna. Wystawa daje nadzieję na uzupełnienie choć części nazwisk, czy opisów, być może ktoś z odwiedzających wystawę rozpozna swoich bliskich czy znajomych.     

 

Tekst i fot. Ewa Stangrodzka Kozłowska 

Komentarze obsługiwane przez CComment