Internista online – kiedy może Ci pomóc?
Internista jest lekarzem specjalistą zajmującym się diagnostyką, profilaktyką i leczeniem szeroko pojętych chorób wewnętrznych. Nierzadko to lekarz pierwszego kontaktu (lekarz rodzinny), do którego nie trzeba mieć skierowania. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, w jakich przypadkach wskazana będzie wizyta online u tego specjalisty.
Wizyty stacjonarne w przychodniach i placówkach medycznych są powoli wypierane przez praktyczne i komfortowe dla pacjentów teleporady. Lekarz online ma takie same uprawnienia, a przebieg wizyty nierzadko nie różni się wiele od tej osobistej. Przekonaj się, kiedy warto skorzystać z teleporady internistycznej!
Internista online – kiedy warto skorzystać z jego pomocy?
Do internisty należy udać się przy podejrzeniu wszelkich chorób wewnętrznych, czyli dotyczących układów znajdujących się wewnątrz ciała – pokarmowego, sercowo-naczyniowego, kostno-stawowego, mięśniowego, endokrynologicznego, nerwowego i innych. Dlatego internista online lub pracujący stacjonarnie musi mieć bogatą wiedzę medyczną, zahaczającą o wiele dziedzin.
Do internisty należy zgłosić się przy wystąpieniu objawów takich jak:
- nudności i wymioty;
- bóle brzucha;
- anemia;
- niedoczynność i nadczynność tarczycy;
- problemy z wypróżnianiem się, w tym biegunki i zaparcia;
- bezsenność;
- wahania masy ciała lub apetytu;
- bóle zlokalizowane wewnątrz ciała, np. bóle głowy, bóle stawów, bóle pleców.
Może diagnozować i leczyć rozmaite choroby, takie jak np. cukrzyca, otyłość, nieswoiste zapalenia jelit, alergie pokarmowe czy choroby autoimmunologiczne. Wizyta u niego często nie wymaga spotkania osobistego, dlatego coraz popularniejsze stają się teleporady.
Sprawdź także: Nerwica. Rodzaje, objawy, przyczyny. Jak leczyć?
Jak wygląda wizyta internistyczna online?
Teleporada internistyczna rozpoczyna się szczegółowym wywiadem zdrowotnym, ponieważ często to właśnie na jego podstawie specjalista może wystawić wstępne rozpoznanie. Jeśli to konieczne, zleca dalsze badania lub interpretuje wyniki już odbytych badań. Wizyta kończy się zaleceniami medycznymi, w skład których mogą wchodzić: e-recepta, e-zwolnienie lekarskie, zalecenie zmiany nawyków dnia codziennego. Dokładne postępowanie zależy oczywiście od problemu, z którym zgłasza się pacjent.
Nie zawsze odbycie teleporady jest możliwe. Wizyty osobistej mogą wymagać problemy zdrowotne, których objawy wymagają np. palpacji lub wykonania testów neurologicznych. W większości przypadków wizyta online jest jednak wystarczająca.
Jakie badania zleca internista?
Internista online ma takie same uprawnienia, jak lekarz przyjmujący stacjonarnie w swoim gabinecie. W zależności od podejrzeń oraz potrzeb pacjenta może zatem wystawić skierowanie na badania krwi, moczu i stolca, RTG, USG, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Może również zlecić bardziej ukierunkowanie badania – gastroskopię, kolonoskopię czy echo serca. Teleporada jest wskazana celem interpretacji wyników tych badań.
Komentarze obsługiwane przez CComment