ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Jak dobrać oświetlenie do domowego biura?

Praca zdalna już przed pandemią Covid-19 zyskiwała na popularności, a przez ostatni rok coraz więcej z nas zostawało w domach. Zanosi się na to, że do home-office musimy się przyzwyczaić.

Czy praca zdalna wyprze tradycyjne formy zarobkowania? Trudno formułować tak daleko idące wnioski, ale jedno jest pewne: skoro już pracujemy z domu, to powinniśmy przystosować przestrzeń w ten sposób, aby stworzyć w niej namiastkę prawdziwego biura. Warto sprawę potraktować priorytetowo - wszelkie udogodnienia mają służyć przecież naszemu dobremu samopoczuciu i zdrowiu. Powinniśmy zadbać o prawidłową postawę, odcięcie od rozpraszających bodźców oraz o odpowiednie oświetlenie.

Światło dzienne twoim sprzymierzeńcem
Nasze organizmy są biologicznie przystosowane do wysiłku za dnia i odpoczynku w nocy. Dlatego właśnie tak ważne jest zapewnienie sobie jak najlepszej ekspozycji na światło dzienne.

Biurko najlepiej będzie więc ustawić w pobliżu okna, aby przez maksymalnie długi czas korzystać przede wszystkim z naturalnego oświetlenia. Pamiętajmy, ekran komputera ustawić tyłem do okna - w przeciwnym przypadku słońce będzie się odbijać w monitorze i będziemy musieli zasłonić rolety czy żaluzje, a nie taki przecież jest nasz cel.

Jeśli nie masz możliwości tak korzystnego ustawienia biurka, zastosuj oświetlenie o barwie odpowiadającej temu naturalnemu. Świetnym rozwiązaniem jest taśma LED przyklejona na suficie lub nawet półce nad laptopem, pod kątem chroniącym przed oślepieniem. Wybierz barwę z zakresu 4000-5000 Kelwinów, zbliżoną do odcienia jasnego, słonecznego dnia.

Zadbaj, aby światło nie odbiegało zbytnio od jasności monitora - to duży kontrast między otoczeniem a obiektem, na którym koncentrujemy wzrok, jest głównym powodem występowania problemów z oczami.

Oświetlenie sztuczne: gdzie, jakie, ile?
Wybierając sztuczne oświetlenie do domowego biura, możesz zdecydować się na światło górne, boczne, punktowe lub kombinację tych ewentualności. Jakie oświetlenie jest najlepsze do pracy zdalnej?

Lampa górna: Ma za zadanie równomiernie oświetlić całą przestrzeń. Jeśli musisz pracować w pomieszczeniu, które na co dzień ma inne zadanie (np. salon, kuchnia), doskonale sprawdzą się umiejscowione w suficie podwieszanym lub przymocowane do wysokich półek taśmy LED z możliwością regulacji barwy: gdy pracujesz, ustaw barwę energetyzującą, a gdy odpoczywasz wieczorem, przyciemnij światło by stworzyć nastrój.
Lampa boczna: Akcentuje istotne detale i elementy przestrzeni, tworzy klimat.
Lampa biurkowa: Do doświetlania detali. Warto wybrać taką z ruchomym ramieniem, aby można nią było łatwo manewrować.

Ilość punktów świetlnych dobierz do własnych preferencji. Gdy nie masz możliwości modyfikacji oświetlenia w cały pomieszczeniu, skoncentruj się na odpowiedniej lampie biurkowej.


Wielofunkcyjne taśmy LED
Listwa LED to coraz popularniejszy sposób oświetlania pomieszczeń. Wygląda profesjonalnie i nowocześnie, jej montaż nie wymaga uciążliwego i pracochłonnego przerabiania instalacji elektrycznej. Ponadto możemy wybrać model umożliwiający modyfikację intensywności i koloru światła.

W przypadku domowego biura nie będącego planowaną częścią domu, ale tworzonego na potrzeby chwili, pasek LED sprawdzi się doskonale, gdyż nie musimy niczego wiercić i wzywać elektryka. Montażu dokonamy z łatwością samodzielnie, dostosowując umiejscowienie punktów świetlnych do naszych potrzeb.

Dbając o jakość sztucznego oświetlenia, zmniejszasz ryzyko negatywnego wpływu pracy zdalnej na twoje zdrowie fizyczne i emocjonalne. Wybieraj odpowiedzialnie.

Materiał zewnętrzny

Komentarze obsługiwane przez CComment