ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Jak wygląda zakładanie spółki? Krótki, ale kompletny przewodnik

Proces zakładania spółki różni się w zależności od jej rodzaju. Mamy dla Ciebie podpowiedzi związane z najpopularniejszymi formami prawnymi, takimi jak spółka z o.o., spółka jawna oraz spółka komandytowa.

Wybór rodzaju spółki oraz przygotowanie umowy

Zakładanie spółki wymaga wyboru jej rodzaju. Masz do wyboru następujące typy:

  • Spółka z o.o. – najczęściej wybierana, ograniczona odpowiedzialność wspólników.
  • Spółka jawna – odpowiednia dla małych biznesów, ale wspólnicy odpowiadają całym majątkiem.
  • Spółka komandytowa – łączy cechy spółki jawnej i z o.o., jeden wspólnik ma ograniczoną odpowiedzialność.

Kiedy zdecydujesz już, który rodzaj odpowiada Ci najbardziej, czas na przygotowanie jej umowy. Spółka z o.o. wymaga aktu notarialnego (chyba że zakładasz ją online w systemie S24), z kolei spółki osobowe (jawna, komandytowa) wymagają przygotowania zwykłej umowy pisemnej.

Rejestracja spółki w KRS

Spółki prawa handlowego (np. z o.o., komandytowa, jawna) należy zarejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Możesz zrobić to tradycyjnie, korzystając z dokumentów papierowych lub elektronicznie, korzystając z PRS, czyli Portalu Krajowych Rejestrów Sądowych lub S24. Wniosek składa się do sądu rejestrowego, a koszt rejestracji to zwykle 600 zł. Po rejestracji w KRS spółka automatycznie otrzymuje NIP i REGON z urzędu skarbowego i GUS.

Zgłoszenie do ZUS i wybór formy opodatkowania

Po rejestracji spółki w KRS musisz sprawdzić, czy podlega ona obowiązkowi zgłoszenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W przypadku spółki zatrudniającej pracowników, trzeba zgłosić ją jako płatnika składek w ciągu 7 dni od daty zatrudnienia pierwszego pracownika. Kiedy wspólnicy podlegają ubezpieczeniom, również powinni się zarejestrować. W przypadku spółki jawnej, komandytowej i partnerskiej wspólnicy są traktowani jak osoby prowadzące działalność gospodarczą i podlegają składkom ZUS.

Spółka z o.o. z więcej niż jednym wspólnikiem nie podlega obowiązkowym składkom ZUS. Z kolei jednoosobowa spółka z o.o. jest traktowana jak działalność gospodarcza, dlatego właściciel musi opłacać składki.

Wybór formy opodatkowania

Jest ona zależna od rodzaju spółki. Spółka z o.o. i spółka komandytowo-akcyjna – podlegają podatkowi CIT. 9% CIT dotyczy małych podatników (przychody do 2 mln euro rocznie), a 19% CIT to standardowa stawka dla większych firm. Ponadto wspólnicy płacą podatek od dywidendy (19%).

W przypadku spółki osobowej, czyli jawnej, komandytowej oraz partnerskiej opodatkowanie zależy od wspólników. 

  • Skala podatkowa (12% i 32%) – korzystna przy niskich dochodach, pozwala na kwotę wolną i ulgi podatkowe.
  • Podatek liniowy (19%) – odpowiedni dla osób przewidujących wysokie dochody, bez ulg i kwoty wolnej.
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – dla niektórych działalności, gdzie stawka zależy od rodzaju usług (np. 3%, 8,5%, 15%).

Wybraną formę opodatkowania zgłoś do urzędu skarbowego w ciągu 7 dni od rejestracji spółki, a w przypadku ryczałtu – do 20. dnia miesiąca następującego po rozpoczęciu działalności lub do końca roku podatkowego.

– Artykuł sponsorowany

Komentarze obsługiwane przez CComment