ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Jakie alergeny znajdują się w Twoim domu i jak się ich pozbyć?

Alergeny towarzyszą nam przez całe życie i znajdziemy je dosłownie wszędzie. To one odpowiadają za reakcję naszego układu immunologicznego, którą zwiemy uczuleniem lub alergią. Często słowo to kojarzy nam się raczej z alergenami pokarmowymi, pyłkami traw, czy jadem owadów. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, ile alergenów znajduje się w naszych domach. Otaczamy się nimi i bagatelizujemy, choć mają istotny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Jakie alergeny znajdziemy w naszych domach? 
Pozornie wydaje nam się, że we własnych czterech kątach jesteśmy wolni od czynników wywołujących alergię. Nic bardziej mylnego. Najczęściej występującym w naszych domach alergenem są roztocza. To pajęczaki, które są obecne w kurzu. Zamieszkują tapczany, materace, różne domowe kąty. Są mikroskopijne i niedostrzegalne gołym okiem, ale ich odchody i wydzielina potrafią wywołać alergię. Innym bardzo powszechnym domowym alergenem jest pleśń - to rodzaj grzyba, występujący w wilgotnych, ciepłych miejscach. Często pojawia się w łazienkach lub przy oknach i drzwiach balkonowych, a czasem nawet w doniczkach z roślinami. Pleśń rozsiewa w pomieszczeniu zarodniki, które potrafią wywołać naprawdę silną reakcję alergiczną, a także problemy oddechowe i choroby płuc. Niezwykle powszechnym alergenem jest ślina, sierść i naskórek zwierząt. Nawet bardzo zadbane i czyste zwierzę może wywołać wysypkę, duszności, obrzęki, łzawienie oczu, czy katar. Dodatkowo do naszych domów i mieszkań wdzierają się pyłki z zewnątrz. Problem nasila się szczególnie wiosną i latem, kiedy rośliny kwitną i rozwijają się, a my jesteśmy narażeni na ich alergeny. Pyłki osiadają na tapicerowanych meblach, firanach, dywanach, czy pluszakach i wywołują uczulenie.

W jaki sposób pozbyć się alergenów z naszych domów? 
Choć całkowite wyeliminowanie alergenów z naszych domów nie jest możliwe, to możemy znacznie zminimalizować ich występowanie, tym samym zapobiegając licznym reakcjom alergicznym i złemu samopoczuciu. Jest to szczególnie istotne, kiedy w domu przebywają osoby zmagające się z wieloma alergiami, astmą, atopowym zapaleniem skóry, a także przy noworodkach, małych dzieciach i osobach miewających w przeszłości wstrząsy anafilaktyczne. Jak to zrobić? 
Częste odkurzanie domu - to kluczowe zadanie w przypadku alergii na roztocza i pyłki. Kurz osiada nie tylko na półkach i szafkach, ale także na podłodze, lampach, czy dywanach.
Regularne zmiana i pranie tekstyliów - sen w czystej pościeli, pozbawionej wielu alergenów jest podstawą. Pamiętajmy, że czają się one we wszystkich domowych tekstyliach. 
Oczyszczanie powietrza - niezwykle istotne jest oczyszczanie powietrza za pomocą przeznaczonych ku temu urządzeń. Ważne, aby oczyszczacz powietrza posiadał filtr HEPA (HEPA H13) oraz filtr węglowy, które pomagają zatrzymywać zanieczyszczenia i skutecznie je wyłapują. Świetnie sprawdzi się tu na przykład Dyson oczyszczacz. Oczyszczacze tej firmy posiadają także opcję nawilżania powietrza, co jest bardzo ważne szczególnie dla osób z problemami oddechowymi, jak i w okresie grzewczym, gdy powietrze w naszych domach jest niezwykle suche. Oczyszczacz Dyson sprawdzi się idealnie tam, gdzie potrzebna jest na prawdę wysoka jakość powietrza. 

Komentarze obsługiwane przez CComment