ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Klauzule niedozwolone w umowach frankowych - wszystko co musisz wiedzieć

Orzecznictwo Sądu Najwyższego omawia kwestię klauzul niedozwolonych w sprawach frankowych - warto wiedzieć o jakie zapisy chodzi.

Klauzule niedozwolone w kredytach frankowych
Uznanie pewnych klauzul zawartych w umowach kredytowych za niedozwolone stanowi kolejne, przydatne narzędzie dla frankowiczów, którzy przed sądami walczą o stwierdzenie nieważności umowy lub jej tak zwane odfrankowienie.

Klauzule niedozwolone w kredytach frankowych (więcej szczegółów https://kancelaria-slaski.pl/mapa-klauzul-niedozwolonych-w-sprawach-frankowych/) to te, które odwołują się do kursów walut zawartych w "Tabeli kursowej" banku. Dlaczego? Kształtują one prawa i obowiązki kredytobiorcy w sposób naruszający jego interesy i sprzeczny z dobrymi obyczajami. Takie klauzule nazywamy też abuzywnymi.

Na podstawie umów kredytów indeksowanych do waluty obcej, banki mogą przeliczyć saldo kredytu w dniu wypłaty kwoty ma franki szwajcarskie. Z kolei w przypadku kredytów denominowanych, przeliczenie kwoty kredytu podjętego w złotówkach następuje do kwoty we franku szwajcarskim, która to waluta wskazana jest w umowie kredytowej.

Kiedy klauzula umowa jest uznana za niedozwoloną
Uznanie klauzuli zawartej w umowie kredytowej za niedozwoloną jest okolicznością korzystną dla konsumenta. Dzięki temu, przyjmuje się, że dana klauzula od samego początku zawarcia umowy nie wiąże kredytobiorcy. Na tej podstawie sąd może orzec o nieważności kredytu lub jego odfrankowieniu. Na podstawie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zauważyć należy bowiem iż nie ma uprawienia sądów krajowych  do swoistej zamiany kursu z klauzuli abuzywnej na kurs średni NBP. Istotne jest, że konsument może wnioskować o orzeczenie sądu korzystniejsze dla niego. 

Na stronie Rzecznika Finansowego możemy znaleźć mapę klauzul niedozwolonych, warto się z nią zapoznać pod kątem swojej sprawy. Bardzo możliwe jest, że klauzula, która znalazła się w naszej umowie była już przedtem przedmiotem rozważań. W takiej sytuacji łatwiej będzie nam bronić swoich argumentów w sprawie. Kredyt we frankach nie jest już sytuacją beznadziejną - są instrumenty prawne, dzięki którym możemy z niego "wybrnąć" i należy z nich skorzystać. Warto mieć dobrego prawnika, który poprowadzi nas przez zawiłości prawne sprawy i luki w umowie kredytowej wykorzysta na naszą korzyść.

Materiał zewnętrzny

Komentarze obsługiwane przez CComment