ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Kobieta w policji. Aspirant Magda Zarembska opowiada o pracy policjantki

Rozmowa z aspirant Magdą Zarembską, oficer prasową Komendy Powiatowej w Ciechanowie

* Czy kobieta musi spełniać jakieś odpowiednia kryteria, aby mogła być policjantką? 

- Kiedyś tak było. W tym roku obchodzimy 98. rocznicę powołania policji kobiecej. Wstąpienie w szeregi kobiecej policji nie było łatwe. Policjantką mogła zostać wyłącznie panna lub wdowa. Obowiązkiem było posiadanie nienagannej opinii oraz odpowiedniego wzrostu rzędu minimum 164 cm. Do służby przyjmowano kandydatki w przedziale wiekowym od 25 do 45 lat. Kobieta wstępując w szeregi policji, zobowiązywała się do zrezygnowania z zamążpójścia w ciągu najbliższych 10 lat.
W obecnych czasach wygląda to trochę inaczej. Wymagania w stosunku do osób, które chcą wstąpić w nasze szeregi są takie same zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Przypomnę, że o przyjęcie do służby może ubiegać się obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych. Kandydat musi posiadać co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych. Jeżeli spełniamy podstawowe wymogi formalne, możemy rozpocząć starania o przyjęcie do służby. Postępowanie kwalifikacyjne składa się natomiast z kilku etapów: test wiedzy, test sprawności fizycznej, badania psychologiczne, rozmowa kwalifikacyjna i ankiety bezpieczeństwa osobowego.

* Od początku kariery zawodowej związana jest pani z Komendą Powiatową Policji w Ciechanowie?

- W policji służę od 2012 roku i od początku pracuję w Komendzie Powiatowej Policji w Ciechanowie. Po ukończeniu kursu podstawowego w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie rozpoczęłam służbę w ogniwie patrolowo – interwencyjnym. W tym czasie odbyłam też staż w Oddziałach Prewencji w Piasecznie. Po jakimś czasie udało mi się przenieść do Wydziału Ruchu Drogowego, co było moim marzeniem podobnie jak samo wstąpienie do policji. Odbyłam specjalistyczne szkolenie z tego zakresu. Praca w „drogówce” stawiała wiele wyzwań, wymagała poświęceń i nieustannej gotowości. Przez kilka ostatnich lat miałam możliwość pracowania w policyjnej grupie SPEED, która zajmowała się zwalczaniem najbardziej agresywnych zachowań na drodze. Wszystko po to, aby na drogach naszego powiatu było bezpieczniej. Do dyspozycji mieliśmy ponad 200 konny nieoznakowany radiowóz BMW. Praca ta dawała mi dużą satysfakcję, ponieważ każdy dzień był inny, nie było monotonni. Niestety czasami bywało ciężko. Trudne interwencje, tragiczne w skutkach wypadki drogowe. Zdecydowanie więcej jednak jest tych przyjemnych chwil, jak spotkania profilaktyczne w szkołach i przedszkolach, podczas których przekazujemy najmłodszym niezbędną wiedzę. Podczas kontroli drogowych  również zdarzały się sytuacje wywołujące uśmiech na twarzy. Głównie były to wymówki kierowców, którym nie brakowało pomysłowych tłumaczeń. Mechanik zatrzymany za zbyt szybką jazdę tłumaczył, że testował auto klienta. Trafił się też kierowca, który stracił prawo jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym, a tylko chciał wysuszyć auto prosto po myciu w myjni. Czas służby w „drogówce” zawsze będę wspominała z sentymentem. A kursy specjalistyczne szybkich i dynamicznych jazd z pewnością przydadzą się również w życiu codziennym.

* Pełni pani służbę w stopniu aspiranta. Jest pani rzecznikiem prasowym KPP w Ciechanowie. Jaka jest jego rola?

- Do zadań oficera prasowego należy informowanie środków masowego przekazu o działaniach podejmowanych przez Komendanta Powiatowego Policji oraz działaniach komórek organizacyjnych komendy. Rzecznik prasowy udziela informacji mediom w zakresie zgłaszanych pytań, problemów i zagadnień dotyczących funkcjonowania policji na terenie powiatu ciechanowskiego.
Rzecznik przekazuje komunikaty prasowe, materiały fotograficzne, filmowe i dźwiękowe na temat wydarzeń, do których doszło na terenie objętym działaniem komendy, komunikaty dotyczące osób zaginionych i poszukiwanych przestępców, a także monitoruj media, prowadzi stronę internetową komendy z bieżącymi wydarzeniami dotyczącymi życia garnizonu. Praca rzecznika to również współdziałanie z organami administracji publicznej, szkołami, organizacjami społecznymi oraz mediami w zakresie edukacji, profilaktyki wychowawczej i prewencji kryminalnej. 

Cały wywiad z aspirant Magdą Zarembską w aktualnym wydaniu Tygodnika Ciechanowskiego lub cyfrowo na https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski 

Komentarze obsługiwane przez CComment