Kreatywne sposoby realizacji swoich marzeń
Aplikacje bankowe, techniki oszczędzania, crowdfunding czy cięcia w domowym budżecie. To zaledwie kilka z możliwych opcji dostępnych dla tych, którzy szukają środków na realizację swoich marzeń. Co łączy te sposoby? Fakt, że można po nie sięgnąć niemal natychmiast!
Od czego zacząć gromadzenie środków
Kto z nas nie posiada marzeń?! Mogą to być niekiedy popularne zachcianki, np. okulary czy torebka od popularnego projektanta albo ekskluzywny zegarek, które wydają się być w zasięgu naszych możliwości. Ale też możemy marzyć o realizacji odważnych, ambitnych planów. Mogą to być egzotyczne wakacje, zakup wymarzonego modelu samochodu, kupno mieszkania, a może rozkręcenie własnego biznesu. Lista potencjalnych możliwości nie ma końca. Do realizacji wielu pomysłów potrzebne są jednak pieniądze. Jak je zdobyć?
Poszukiwanie pieniędzy na realizację mniej lub bardziej śmiałych marzeń warto zacząć od dokładnego zdefiniowania celu. Samo zbieranie na wakacje nie wystarczy. Powinniśmy wiedzieć, dokąd chcemy pojechać, na jak długo, jak liczną grupą, jakim środkiem transportu udamy się do wybranego miejsca i o jakiej porze roku będzie miał miejsce nasz wymarzony pobyt. Dokładne opisanie celu pozwoli nam w przybliżeniu określić sumę kosztów. Gdy już wiemy, ile chcemy zebrać, powinniśmy zastanowić się, w jakim czasie chcemy to uczynić. Wybór daty w kalendarzu sprawi, że nasz cel nie rozmyje się w nieznanej i dalekiej przyszłości.
Na czym polega crowdfunding
Kiedy już wiemy, ile chcemy zebrać, w jakim czasie i co konkretnie chcemy nabyć za zebrane środki, możemy przystąpić do poszukiwania odpowiednich metod zarobku. Oczywiście w najlepszej sytuacji są ci, których zarobki z tytułu umowy o pracę wystarczają na pokrycie większych kosztów. Jeśli nie mamy takiego komfortu, zawsze możemy spróbować swoich sił np. w crowdfundingu.
Czym jest crowdfunding? To tzw. finansowanie społecznościowe. Twórca pomysłu zwraca się do internautów z prośbą o wsparcie w realizacji określonego projektu. Cele mogą być różne i bardzo nieszablonowe. Ważne, żeby mieściły się w granicach prawa. Zbierać możemy zarówno na wczasy, rozrywkę, rozkręcenie własnej działalności, jak również projekty artystyczne bądź realizację wydarzeń. Twórcy zbiórek mogą obiecać społeczności coś ekstra w zamian za finansowe wsparcie. Jeśli np. muzyk zbiera pieniądze na nagranie i wydanie płyty, może obiecać darczyńcom wcześniejszy dostęp do premierowych utworów. Zbieraniu środków służą też popularne platformy internetowe, np. TikTok, Twich.tv czy YouTube, gdzie dana osoba może wspólnie ze swoimi widzami grać, oglądać filmy lub po prostu omawiać bieżące wydarzenia (tzw. stream lub live), a widzowie odwdzięczają mu się dobrowolnymi datkami - donejtami (z and. donate).
Potęga oszczędzania
Nie tylko crowdfunding może przynieść zastrzyk gotówki. Dobrym sposobem zarezerwowania środków na wczasy czy większe zakupy może okazać się tradycyjne oszczędzanie. W tym celu możemy wykorzystać aplikacje bankowe oraz bankowość elektroniczną. Coraz więcej banków uruchamia konta celowe. Pozwalają one na odkładanie środków od każdej transakcji. Do nas należy decyzja, czy odkładamy konkretne sumy czy też procent od wartości danej transakcji. Ponadto technologia pilnuje stanu realizacji naszego celu i może wysyłać powiadomienia, gdy uzna, że możemy nie zdążyć zebrać wymaganych środków w założonym czasie.
Zdecydowane cięcia w domowym budżecie
Oszczędności możemy szukać w każdorazowych transakcjach kartą. Możemy też podjąć zdecydowane działania i zacząć rezygnować z mniej lub bardziej kosztownych przyjemności. Wystarczy przyjrzeć się bilansowi swoich przychodów i wydatków. Sprawdzić, które kategorie zakupów pochłaniają najwięcej naszych pieniędzy. Możemy też podzielić wydatki na konieczne i dodatkowe.
Niezależnie od wybranej strategii bez trudu wyłonimy obszary, w których dostrzeżemy wyraźny odpływ gotówki. Może to być comiesięczna subskrypcja serwisu z serialami czy prenumerata czasopisma, po które od dawna nie sięgamy. Rezygnacja z tego typu usług w skali miesiąca przynosi oszczędności rzędu kilkudziesięciu złotych, ale gdy zaczniemy wydatki na zbędne gadżety ciąć bardziej zdecydowanie, to uzbiera się nawet kilkaset, jeśli nie kilka tysięcy złotych oszczędności w skali roku. Odważne cięcia oraz ograniczenie zbędnej konsumpcji mogą stać się istotnym wkładem w realizację naszych śmiałych celów.
Komentarze obsługiwane przez CComment