Książki fantasy o smokach - po jakie warto sięgnąć?
Skąd się wzięły smoki? Są tacy, którzy wierzą, że legendy o smokach mają swoje źródło w spotkaniach ludzi z dinozaurami, które dotrwały do czasów nie tak odległych. Inni twierdzą, że smoki są wysłannikami piekieł, które miały siać na ziemi postrach i zniszczenie. Jeszcze inni uważają je za wytwór wyobraźni. Jaka jest prawda? Pewnie nigdy nie będzie do końca wiadomo, jak jest, jednak niezaprzeczalnie literatura bez smoków byłaby zdecydowanie uboższa. Dzięki nim powstało wiele wspaniałych dzieł, które ubarwiały niezliczone mniej lub bardziej romantyczne historie.
Krótka historia smoków
Smoki są bohaterami wielu legend opowiadających historię taką, jaką ją widzieli ludzie wieki temu, także tutaj, w kraju nad Wisłą smoki wywarły wpływ na obraz dziejów. Opowieści o nich znaleźć można w pozycji Bartłomieja Grzegorza Sala Księga smoków polskich. Opisane w niej zostało dwadzieścia pięć legendarnych bestii siejących postrach na polskich ziemiach. Jest to historyczno-etnograficzny przegląd legend polskich. Inną ciekawą książką tego samego autora jest Księga smoków świata, w której przedstawione zostały legendy i żyjące w nich potwory z różnych zakątków globu.
Zakładając, że na świecie są tajemnice, które jeszcze nie zostały we współczesnym świecie odkryte, możliwe staje się także istnienie smoków. Jeśli są, to jak się nimi opiekować? Co powinno się o nich wiedzieć? Kompendium wiedzy o smokach, ich zwyczajach oraz technikach hodowli znaleźć można w niecodziennej encyklopedii, lekturze tak intrygującej, jak i wciągającej, jaką jest Wielka Księga Smoków autorstwa Federica Magrin. Książki o smokach są fascynującą lekturą dla osób w każdym wieku.
Smocza fabuła
Jednak smoki to nie tylko legendy. Są także bohaterami niezliczonej ilości powieści fantasy, pełnych przygód, romansów i niezwykłych historii. Najlepszym otoczeniem dla bestii z łuskami są czasy wiktoriańskie. Elegancja, wytworne stroje i piękne pałace, a między tym wszystkim wcielenia zła? Właśnie w realiach epoki wiktoriańskiej osadzona jest akcja powieści Historia naturalna smoków. Pamiętnik Lady Trent autorstwa Marie Brennan. Historia mieszająca ze sobą przygodę, losy ambitnej, żądnej wiedzy kobiety i oczywiście smoków. Lady Trent położy na kartach tej książki wszystko na jedną szalę - pragnie zgłębić wiedzę na temat mitycznych bestii. Czy jej się to uda? Jak zakończy się jej historia?
Co w przypadku, gdy smoki postanowią przejąć kontrolę nad światem? Czy można temu zapobiec? I jakie byłyby tego skutki? Tego można się dowiedzieć z niezwykłej, przesączonej magią i tajemnicą powieści Smocza straż. Baśniobór, napisanej przez Brandona Mulla. Świat, w którym ludzie wygrali walkę z demonami, staje przed nowym wyzwaniem. Smoki mają już dosyć życia w odosobnieniu i chcą przejąć władzę, zapanować nad światem.
Niezależnie od tego, czy w prawdziwym świecie istnieją smoki i jaką formę przybierają, na kartach powieści zawsze budzą silne emocje. Siejące postrach bestie, czy tylko zepchnięte na drugi plan istoty pragnące bycia ważnymi, przynależności do świata? To, jakie smoki są w istocie, niech każdy czytelnik oceni samodzielnie.
Komentarze obsługiwane przez CComment