ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Łukasz Kapczyński: Nie od razu Glinojeck zbudujemy

Rozmowa z Łukaszem Kapczyńskim, burmistrzem miasta i gminy Glinojeck. O tegorocznych inwestycjach, perspektywach rozwoju oraz jubileuszu 30-lecia nadania praw miejskich.

*Jaki był miniony rok dla miasta i gminy Glinojeck? Co udało się zrealizować?
- W minionym roku zrealizowanych zostało wiele kluczowych dla gminy inwestycji - przebudowa ulicy Polnej, drogi w Kondrajcu Szlacheckim, w Budach Rumockich, rozbudowa MGOPS. Były też remonty w szkołach, w świetlicach wiejskich, zmieniliśmy dach na budynku ośrodka zdrowia w Ościsłowie i Woli Młockiej. To tylko niektóre nasze zadania, a wszystko po to, by mieszkańcom żyło się tu lepiej. Rok 2022 zamknęliśmy dodatnim wynikiem, wydatki wyniosły ponad 54 mln zł, zaś dochody zamknęły się na poziomie ok. 55 mln zł. (...)

*Jakie są najważniejsze plany inwestycyjne na ten rok? Na co kładzie pan nacisk?
- W tym roku będziemy kontynuować rozpoczęte inwestycje, a także realizować zadania nowe. Rozbudowa MGOPS, modernizacja oczyszczalni ścieków w Starym Garwarzu to dwie duże inwestycje już rozpoczęte. W sumie pochłoną prawie 7 mln złotych. Ponad 4 mln planujemy przeznaczyć na remonty i przebudowę świetlic wiejskich w miejscowościach Kondrajec Szlachecki, Wkra, Żeleźnia, Śródborze, Wola Młocka oraz Budy Rumockie oraz budowę świetlicy wiejskiej w miejscowości Luszewo. Prawie 6,4 mln przeznaczyliśmy na rozbudowę ulicy Spokojnej w Glinojecku. W sumie na inwestycje przeznaczymy ponad 15 mln złotych. Należy zauważyć, że każdy budżet to proces. Przygotowanie inwestycji trwa ok. 2 lat, prace koncepcyjne, projektowe, pozyskiwanie środków zewnętrznych, prace przetargowe i dopiero realizacja połączona z nadzorem. Następnie rozliczenie i okres trwałości inwestycji. Często musimy regulować również stosunki formalno - prawne, np. uzgodnienia, stosunki gruntowo - właścicielskie. Dlatego też dzisiaj przygotowujemy już inwestycje, które będziemy realizować za dwa czy trzy lata.

Cała rozmowa w dzisiejszym TC (nr 15/2023)

e-wydanie

fot. autor

Komentarze obsługiwane przez CComment