ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Maciej Adamkiewicz laureatem Liber Mazovia

Wręczenie nagród Liber Mazovia w Powiatowej Bibliotece w Ciechanowie

XII edycja Liber Mazovia - rozszerzona formuła

Kapituła konkursu Liber Mazovia wybrała najlepszą regionalną książkę wydaną w 2022 roku. Została nią publikacja "Historia ziemi ciechanowskiej w kamieniu zapisana" Macieja Adamkiewicza. Książkę, którą można uznać za "literaturę stosowaną" i do której kluczem są, jak zauważył autor, miłość do ziemi ciechanowskiej, szacunek i pamięć.

Kapituła rozszerzyła formułę konkursu i wyróżniła także książki regionalne w kategorii: proza i poezja - (odpowiednio) powieść kryminalną "Tysiąc ciętych róż" Roberta Ostaszewskiego i tomik "Sen o kwitnącej mandali" Ewy Stangrodzkiej-Kozłowskiej. Uroczystość wręczenia nagrody i wyróżnień odbyła się 5 czerwca w Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie.

O konkursie i jego dwunastej edycji opowiedział Lech Zduńczyk, dyrektor PBP, gospodarz miejsca, i przedstawił kapitułę konkursu, której od początku przewodniczy Ryszard Marut, redaktor naczelny "TC". To on wręczył statuetki Liber Mazovia autorom książek: Maciejowi Adamkiewiczowi i Robertowi Ostaszewskiemu oraz reprezentującemu nieobecną Ewę Stangrodzką-Kozłowską - poecie Krzysztofowi Bieńkowskiemu.

Ryszard Marut wygłosił laudację dotyczącą "Historii ziemi ciechanowskiej w kamieniu zapisanej", o wyróżnionym kryminale powiedziała Izabela Koba-Mierzejewska, dziennikarka "TC", zaś o tomiku wierszy - Grażyna Czaplicka, bibliotekarka, kierownik działu regionalnego w PBP.
Tak się złożyło, że autorzy nagrodzonej i wyróżnionych książek są ciechanowianami, a dwoje z nich nadal mieszka w rodzinnym mieście.

Nowe statuetki dla autorów zaprojektował Marek Zalewski, artysta malarz i rzeźbiarz.

Więcej w "TC" nr 24 z 13 czerwca.

Komentarze obsługiwane przez CComment