Marek K. usłyszał kolejny wyrok w ciechanowskim sądzie
W lipcu 2022 roku nagłośniliśmy temat podłączenia do kanalizacji sanitarnej gminy Ciechanów jednego z domów w Grzybowie (gm. Regimin). Sąd Rejonowy w Ciechanowie wydał wyrok skazujący byłego wójta Marka K., jednak jest on na razie nieprawomocny.
Wszystko zaczęło się tak naprawdę w 2018 roku, kiedy to do ówczesnego wójta gm. Ciechanów zwrócił się mieszkaniec Grzybowa wnioskując o podłączenie jego posesji do planowanej w Chrzuszczewie (wieś sąsiednia) kanalizacji sanitarnej. Problem polegał na tym, że Chruszczewo położone jest w gm. Ciechanów, a Grzybowo już w gm. Regimin. Jak sam przyznał nam w 2022 roku wójt Marek K., błędem było, iż nie zwrócił się z tym zagadnieniem do Rady Gminy Ciechanów. W takim przypadku samorządy mogłyby zawrzeć dwustronne porozumienie i ta sprawa nie trafiłaby na wokandę, jednak wójt tego nie uczynił, nie skonsultował tego także z nową wójt Regimina Mariolą Kołakowską, bo, jak nam powiedział wtedy, są politycznie "po dwóch stronach rzeki".
Na polecenie wójta wykonawca robót w 2019 roku podłączył posesję w Grzybowie do kanalizacji sanitarnej w w Chruszczewie, kładąc, jak twierdził Marek K., ok. 200 metrów kolektora ściekowego. Prokuratura Rejonowa w Ciechanowie wskazała, że w ramach tych robót firma wykonała także studnię rewizyjną i przepompownię ścieków. Wójtowi prokuratura zarzuciła wydatkowanie pieniędzy publicznych (co najmniej 52 tys. zł) bez wiedzy radnych, przeprowadzanie robót budowlanych na terenie innej gminy bez wiedzy tejże, a także działanie w celu "przysporzenia korzyści majątkowej" właścicielom posesji w Grzybowie, państwu K. Właściciel posesji na naszych łamach bronił Marka K. twierdząc, że koszty podłączenia pokrył z własnych środków, a "wójt zachował się profesjonalnie". Marek K. utrzymywał natomiast, że jest niewinny.
Dokładnie 2 kwietnia br. zapadł wyrok w tej sprawie w pierwszej instancji. Sąd uznał, że wójt, podłączając kanalizację sanitarną do posesji państwa K. w Grzybowie (we wskazanych wyżej okolicznościach) przekroczył swoje uprawnienia jako funkcjonariusz publiczny. Za ten czyn (art.231 par.1. kk) grozi kara nawet 3 lat pozbawienia wolności. Marek K. otrzymał łagodną karę – 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu 2 lata tytułem próby (pod nadzorem kuratora). Orzekł także wobec oskarżonego obowiązek naprawienia szkody w całości poprzez zapłatę kwoty 52.711, 50 złotych na rzecz gminy Ciechanów oraz pokrycie kosztów sądowych w kwocie łącznej 230 zł.
Więcej na ten temat w TC.
Komentarze obsługiwane przez CComment