ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Mieszkanie z przetargu, czyli jak tanio kupić lokal

Chcąc tanio kupić mieszkanie można nie tylko wyczekiwać okazji pojawiających się na wolnym rynku, ale również wziąć udział w przetargu mieszkaniowym. Czym są tego typu licytacje? Gdzie zamieszczane są informacje o ich przeprowadzaniu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym są przetargi mieszkaniowe?
Przetargi mieszkaniowe to licytacje organizowane przez gminy, spółdzielnie mieszkaniowe, czy spółki Skarbu Państwa, których przedmiotem są mieszkania, lokale użytkowe, garaże, działki, itp. Skąd biorą się nieruchomości trafiające na aukcje? Możliwości w tym przypadku jest naprawdę wiele, ponieważ mogą to być przykładowo lokale po zmarłych najemcach, czy mieszkania służbowe sprzedawane przez państwowe spółki.
Kto może wziąć udział w tego typu licytacji? Otóż, wiele w tym przypadku zależy od jej rodzaju. Przeprowadzane są bowiem zarówno licytacje nieograniczone, które są dedykowane dla wszystkich, którzy spełnią określone warunki, jak i ograniczone. W tym drugim przypadku mogą umożliwiać udział konkretnym osobom (np. pracownikom danej spółki) lub ograniczać udział konkretnej grupie osób (np. członkom danej spółdzielni i ich rodzinom).

Przetargi mieszkaniowe - gdzie szukać informacji na ich temat?
Chcąc wziąć udział w przetargu mieszkaniowym należy śledzić informacje o organizowanych aukcjach. W związku z tym warto wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami muszą znajdować się one nie tylko w siedzibie organizatora (w ogólnodostępnym miejscu), ale również być publikowane w "sposób zwyczajowo przyjęty), czyli w lokalnej prasie lub jej internetowych odpowiednikach. Śledzenie poszczególnych miejsc jest jednak wymagające, w związku z czym warto wiedzieć, że znacznie wygodniej jest szukać informacji na temat przetargów mieszkaniowych na stronie Listaprzetargow.pl. Znajdują się tam bowiem zawsze aktualne informacje o przetargach organizowanych w całej Polsce. Warto także wiedzieć, że zgodnie z przepisami w ogłoszeniu muszą być zamieszczone informacje o przedmiocie licytacji, jej organizatorze, warunkach udziału w przetargu i jego rodzaju, cenie wywoławczej i wysokości wadium, a także terminie oraz miejscu odbycia się aukcji.

Przetargi mieszkaniowe - najważniejsze procedury
Przetargi mieszkaniowe przeprowadzane są według ściśle określonych zasad. W związku z tym chcąc wziąć w nich udział należy spełnić wymogi przedstawione w ogłoszeniu o przetargu. Następnie warto obejrzeć daną nieruchomość, chociaż w większości przypadków nie należy przejmować się tym, że będzie wymagała ona remontu. Wynika to z faktu, że w większości przypadków zostanie ona nabyta poniżej ceny rynkowej. Następnie pozostaje skompletować wymagane dokumenty oraz wpłacić wadium, czyli opłatę zabezpieczającą organizatora przetargu. W przypadku wygranej licytacji jest ona zaliczana na poczet wylicytowanej ceny zakupu (przegrani otrzymują zwrot wpłaconego wadium). Na koniec pozostaje jedynie wpłacić pozostałą kwotę za wylicytowane mieszkanie oraz umówić się na podpisanie aktu notarialnego.
Podsumowując należy stwierdzić, że kupując mieszkanie z przetargu można nabyć nieruchomość znacznie poniżej ceny rynkowej. W związku z tym warto śledzić informacje o organizowanych przetargach, co można robić w Internecie.

Komentarze obsługiwane przez CComment