Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zaprasza
Zygmunt Krasiński (1812-1859), znany przede wszystkim jako autor wpisanej w kanon lektur szkolnych "Nie-Boskiej komedii", mimo że urodził się w Paryżu, a w późniejszych latach przez wiele miesięcy w roku mieszkał w warszawskim pałacu Krasińskich, lata dzieciństwa i młodości spędzone w pięknej mazowieckiej okolicy wspominał z nostalgią.
Lokalne legendy i opinogórskie realia krajobrazowe wykorzystał w swoich wczesnych utworach gotyckich - nieprzypadkowo Maria Janion określiła młodzieńczą twórczość Krasińskiego mianem "gotycyzmu opinogórskiego". Obraz mazowieckiej posiadłości powracał też w przebogatej epistolografii wieszcza.
Dziś, wędrując śladami wieszcza w muzealnym zespole pałacowo-parkowym, nie tylko otrzymamy doskonałą lekcję historii i sztuki, ale mamy okazję do odpoczynku w cieniu drzew zabytkowego parku założonego w stylu angielskim.
Zapraszamy do zapoznania się z wystawami stałymi: w zameczku - biograficzną poświęconą Zygmuntowi Krasińskiemu, w oficynie - prezentującą m.in. historię rodu i ordynacji Krasińskich, we dworze - gdzie znajduje się galeria XIX-wiecznych malarstwa i rzeźby, oraz w powozowni, w której warto zobaczyć kolekcję pojazdów konnych i w oranżerii - z ruinami dawnej oranżerii Krasińskich i ekspozycją multimedialną.
Od kilku lat systematycznie jest rozwijana ekspozycja przyrodnicza, zlokalizowana u stóp zameczku. Woliery zamieszkują m.in. bażanty srebrzyste, złociste, królewskie i diamentowe, papugi nimfy, papugi aleksandretty większe oraz pawie indyjskie, także w odmianie białej.
Grupy szkolne zapraszamy do skorzystania z oferty edukacyjnej Muzeum, która obejmuje: lekcje i warsztaty muzealne prezentujące literaturę, sztukę, historię, muzykę romantyzmu dostosowane do wszystkich grup wiekowych; zajęcia wprowadzające w świat sztuki i kultury połączone z tradycjami świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocą; programy edukacyjne "Wagary w Muzeum" i "Piknik w Muzeum". Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa mazowieckiego mogą skorzystać z preferencyjnej ceny biletu tj. 1 zł w ramach programu "Kulturalna szkoła na Mazowszu" zainicjowanego w ubiegłym roku przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Program będzie realizowany przez cały rok 2023 i ma na celu zachęcać oraz inspirować do planowania i realizowania ciekawych lekcji pobudzających uczniów do czynnego i świadomego uczestnictwa w kulturze na Mazowszu.
Godziny otwarcia obowiązujące od 1 maja do 30 września 2023 r.:
⢠ekspozycje: wtorki-niedziele: 10.00-18.00
⢠park: 7:00 - 22:00
⢠Gościniec Ogrodnika - zaprasza na dania obiadowe, desery - od wtorku do czwartku: 10:00-18:00, od piątku do niedzieli: 10:00-20:00
Szczegóły: www.muzeumromantyzmu.pl
MUZEUM JEST INSTYTUCJÄ FINANSOWANÄ ZE ŚRODKÓW SAMORZÄDU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO
Komentarze obsługiwane przez CComment