ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty bankowej?

Lokata bankowa obok konta osobistego to jedna z najbardziej  popularnych produktów bankowych. W ostatnich kwartałach standardowe lokaty bankowe co prawda oferowały symboliczną stopę zwrotu, jednak sytuacja powoli się zmienia, a konto oszczędnościowe powraca do łask. Czym jest ten instrument finansowy i dla kogo jest to najlepsze rozwiązanie?

Rynek finansowy bardzo szybko wychwytuje i reaguje na nadchodzące zmiany. Coraz częściej możemy dostrzec oferty zachęcające nas do inwestowania swoich oszczędności w spółki giełdowe, fundusze inwestycyjne. Plusem takich rozwiązań jest fakt wypłacania regularnych dywindent. Sęk w tym, że wcale nie muszą przynieść inwestorowi zysku. Ryzyko w takim przypadku jest bardzo duże i nikt nie jest w stanie zagwarantować nam, że pomnożymy swój kapitał. 

Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań wolą korzystać z bardziej racjonalnych i bezpieczniejszych inwestycji. Są to oczywiście lokaty terminowe i konta oszczędnościowe. Piecze nad nimi sprawuje bankowy fundusz gwarancyjny, a coraz atrakcyjniejsze oprocentowanie lokat skłania wielu inwestorów do skorzystania z takiej opcji. Czym powinny charakteryzować się lokaty i jak je wybrać?

Lokata odnawialna czy nieodnawialna?

Pierwszą decyzję, jaką powinniśmy podjąć przed odpowiednim wyborem, jest to, czy zdecydować się na lokatę bankową odnawialną, czy nieodnawialną. Pierwsza z nich działa tak, iż po upływie danego terminu jest automatycznie przedłużana na taki sam okres czasu. W przypadku lokat nieodnawialnych po upłynięciu określonego terminu pieniądze wraz z należnymi odsetkami wracają na nasze konto. 

Lokata odnawialna jest o tyle wygodna, że nie musimy martwić się o samodzielne jej przedłużanie. Jednak banki mogą to wykorzystać i w niektórych przypadkach po zakończeniu okresu promocyjnego może nie być już taka atrakcyjna jak na samym początku. Jeżeli więc lokata przedłuży się automatycznie na innych warunkach, może okazać się, że nic nie zarobimy. 

Oprocentowanie stałe czy oprocentowanie zmienne?

Aby wybrać najlepszą lokatę, warto sprawdzać ranking lokat bankowych np. lokatowy.pl. Mamy tam przedstawione najatrakcyjniejsze oferty na rynku i możemy je ze sobą zestawić w jednym miejscu. 

Oprocentowanie stałe gwarantuje nam niezmienność w trakcie okresu ważności lokaty. Zmienne oprocentowanie natomiast uzależnione jest od stóp procentowych oraz banku. Jeżeli aktualne oprocentowanie jest korzystne, to zdecydowanie lepiej jest skorzystać z pierwszej opcji i nie martwić się, że jej wartość nie spadnie z czasem. Jeżeli natomiast oprocentowanie jest niskie, to warto przemyśleć wariant zmienny z nadzieją, że za jakiś czas warunki zmienią się na naszą korzyść.

Na jak długo wybrać najlepszą lokatę?

Oprócz ważnego czynnika, jakim jest wysokość oprocentowania, warto przyjrzeć się i zastanowić, jak długo powinna trwać. Oczywiście najlepsze lokaty bankowe to te długoterminowe. Taki wybór niesie jednak za sobą pewne konsekwencje. Anulowana lokata w trakcie okresu jej trwania sprawi, że odsetki nie zostaną naliczone. Życie pełne jest niespodzianek, nie wiemy wiec, czy będziemy potrzebować ulokowanej kwoty. Alternatywą w takim przypadku może okazać się elastyczne konto oszczędnościowe lub lokata krótkoterminowa. 

Konsekwencje zerwania lokaty

Jeżeli wybieramy lokatę terminową, warto dowiedzieć się, o w sytuacji gdy zachcemy ją zerwać. Najlepsze lokaty to takie, które mimo naszego zerwania zwrócą nam, chociaż część odsetek wynikających z zawartej umowy. 

Sprawdź lokaty banku Pekao: http://lokatowy.pl/lokaty-bank-pekao/

Oprocentowanie lokaty

Najważniejszym czynnikiem jest oczywiście samo oprocentowanie. Na ten czynnik zwracamy uwagę najczęściej i jest to dobre podejście. Im wyższa jego wartość, tym więcej zarobimy na lokowaniu własnych oszczędności. Dlatego przed wybraniem konkretnego banku warto przejrzeć wiele ofert i wybrać najkorzystniejszą. Pozwoli to na osiągnięcie zysku na zadowalającym poziomie. 

 

Komentarze obsługiwane przez CComment