ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Na sesji powiatu o "uciążliwości odorowej" Cedrobu

Fot. FB/Cedrob
Fot. FB/Cedrob

Jednym z punktów poniedziałkowej (30 września) Sesji Rady Powiatu Ciechanowskiego była informacja o działalności kontrolnej prowadzonej przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska w Warszawie. W imieniu ciechanowskiej delegatury wnioski z kontroli zakładów przemysłowych na terenie powiatu za 2023 r. przedstawiła kierownik Jolanta Antczak. Okazuje się, że większość z wniosków o interwencję było "powstanie lokalnych uciążliwości i zagrożeń dla środowiska".

Chodzi dokładnie o smród, który w raporcie nazywany jest "uciążliwością odorową" a dotoczy głównie jednego zakładu - Zakładu Przetwórstwa Ubocznych Produktów Pochodzenia Zwierzęcego znajdującego się w Ujazdówku niedaleko Ciechanowa. To przedsiębiorstwo, podobnie jak sąsiednia Ubojnia Drobiu nr 1 czy Wytwórnia Pasz w Gumowie, należy do rynkowego potentata, czyli firmę Cedrob S.A.

W 2023 r. w Zakładzie Przetwórczym Ubocznych Produktów Pochodzenia Zwierzęcego w Ujazdówku, pomimo zastosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, występowały i nadal występują okresy mało efektywnej pracy systemu deodoryzacyjnego co skutkowało występowanie uciążliwości odorowej w miejscowościach Ujazdówek i Ujazdowo, zgłaszanej wielokrotnie przez mieszkańców do WIOŚ w Warszawie - powiedziała Jolanta Antczak.  

Jolanta Antczak poinformowała, że w ubiegłym roku, właśnie ze względu na uciążliwy zapach roznoszący się po okolicy, do WIOŚ wpłynęło 49 zgłoszeń telefonicznych oraz kilkanaście pisemnych skarg. Inspektorzy aż 19 razy odwiedzali zakłady w Ujazdówku, by jak to powiedziała kierownik Antczak "potwierdzić lub zaprzeczyć zasadności przyjmowania zgłoszeń". Jak można się było domyślić, pracownicy WIOŚ potwierdzili, że większość przypadków zgłoszeń była zasadna, a "odór uciążliwy". Kontrola urzędników nie wykazała jednak przekroczeń dopuszczalnych wartości, które określane były w pozwoleniach zintegrowanych, czyli licencjach na prowadzenie działalności przemysłowej. 

Kierownik Delegatury WIOŚ w Ciechanowie przekazała, że w 2023 r. jednostka przeprowadziła w sumie 67 kontroli – planowych, pozaplanowych, interwencyjnych, przeprowadzonych na wnioski organów. Kontrolowane głównie są: woda, ścieki powietrze, hałas, promieniowanie elektromagnetyczne. Kontrolerzy WIOŚ oprócz zakładów należących do Cedrobu, przyjrzeli się Elektrociepłowni Ciechanów, Sofidel Poland, Tłoczni Europol Gaz w Lekowie, Metaltech Cynkownia, ZWiK w Ciechanowie, Gospodarstwu Rolnemu Jeglińskich w gm. Glinojeck, Fermie Drobiu w Kownatach Borowych w gm. Ojrzeń.

Komentarze obsługiwane przez CComment