ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Najczęstsze choroby ryb akwariowych – objawy, leczenie, zapobieganie

Choroby ryb akwariowych bardzo często wynikają ze złej diety i nieodpowiednich warunków bytowych. Ich bezpośrednią przyczyną są bakterie, wirusy, grzyby, a także pasożyty. Na co mogą zachorować barwni mieszkańcy akwarium?

Lista chorób atakujących ryby akwariowe jest długa. Najczęściej spotykane to ospa rybia, saprolegnioza i posocznica wymiennie nazywana puchliną wodną. Nieleczone mogą doprowadzić do wystąpienia wielu groźnych powikłań (np. zahamowania wzrostu, bezpłodności), a nawet do śmierci ryb. Sprawdź, czym się charakteryzują i jak im zapobiegać!

Choroby ryb akwariowych


Ichtioftirioza, czyli ospa rybia

Ospa rybia to najczęstsza choroba słodkowodnych ryb akwariowych. Wywołuje ją pasożyt – kulorzęsek podnabłonkowy, który umiejscawia się pod naskórkiem oraz tkance łącznej skrzeli. W początkowej fazie ryba staje się niespokojna, wykonuje gwałtowne ruchy, ocierając się o dno, rośliny lub dekoracje. Kolejnym etapem jest powstawanie drobnych, białoszarych wykwitów. Zmiany zwykle pojawiają się na płetwach lub plecach zarażonego osobnika. 

Leczenie ospy rybiej polega na stosowaniu kąpieli, do której dołącza się preparaty zawierające zieleń malachitową. Kuracja powinna trwać 2-3 tygodnie, w tym czasie temperaturę wody w akwarium należy podnieść do 30 °C.

Saprolegnioza 

Saprolegnioza, potocznie określana jako „pleśniawka” jest chorobą wywoływaną przez organizmy grzybopodobne z rodzaju Saprolegniaceae. Czynnikami sprzyjającymi jej rozwojowi są m.in. niska temperatura wody i urazy mechaniczne powłok ciała ryb. Typowym objawem jest pojawienie się szarobiałych grzybni w uszkodzonych miejscach skóry. Ryby są apatyczne, często ocierają się o przedmioty. W zaawansowanym stadium dochodzi do niszczenia zainfekowanych tkanek.

W leczeniu pleśniawki u ryb stosuje się krótkotrwałe kąpiele z dodatkiem np. nadmanganianu potasu lub soli niejodowanej. Kąpiele te powinny być powtarzane 2-3 razy w tygodniu, aż do całkowitego zniknięcia nalotu.

Posocznica, inaczej puchlina wodna

Posocznica to choroba nieuleczalna wywoływana przez bakterie Pseudomonas punctata. Atakuje narządy wewnętrzne ryb, głównie układu krążenia. Na puchlinę wodną w szczególności narażone są osobniki osłabione i stare. Do jej głównych objawów zalicza się: nadmierne rozdęcie brzucha, odstające łuski oraz wysadzenie gałki ocznej.

Leczenie jest skuteczne, jeśli choroba jest na początkowym stadium – opiera się na zastosowaniu długotrwałych kąpieli z dodatkiem bakteriobójczych antybiotyków.

Jak zapobiegać chorobom ryb akwariowych?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – bez wątpienia każdy z hodowców zgodzi się z tym stwierdzeniem. Dlatego warto zadbać m.in. o odpowiednią temperaturę i parametry wody. Podstawą dobrej kondycji ryb akwariowych jest wysokiej jakości pokarm, bogaty w witaminy i minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Pamiętaj również o tym, by nowo zakupione okazy przed wpuszczeniem do akwarium głównego poddać 2-tygodniowej kwarantannie. 

Komentarze obsługiwane przez CComment