Nie żyje Ernest Bryll
W wieku 89 lat 16 marca br. zmarł Ernest Bryll, polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy, także dyplomata.
Był ostatnim z największych przedstawicieli Pokolenia „Współczesności”, które na scenę polskiej literatury wstąpiło po 1956 roku, a do którego należeli, m.in. Stanisław Grochowiak, Roman Śliwonik, Władysław Terlecki, Ireneusz Iredyński, Marek Nowakowski. W latach 60. objawił się również jako autor widowisk estradowych i telewizyjnych oraz sztuk teatralnych. „Rzecz listopadowa” miała premierę w 1968 i była szeroko dyskutowana, bowiem Bryll – co miał zresztą w zwyczaju – uderzał w niej w nasze narodowe mity. Znakomitymi tego przykładami również wiersze z tego okresu: „Gall Anonim pisze”, „O czymże myśli Polska”, „Sonet po polsku” czy „Cham” – poetycki obraz Kazimierza Deczyńskiego, chłopskiego pamiętnikarza, uczestnika powstania listopadowego.
Rozmowa z Ernestem Bryllem o poezji, dialogu międzypokoleniowym, emigracji zarobkowej, naszej narodowej tożsamości i polityce ukaże się w "Tygodniku Ciechanowskim" 26 marca br. Jej tytuł: "Piąty wieszcz czy poeta-szaman".
Komentarze obsługiwane przez CComment