Noc Muzeów na Mazowszu
Przed nami Noc Muzeów 2022, wiele placówek przygotowuje na tę noc wiele atrakcji. Również muzea północnego Mazowsza przygotowują wiele atrakcji i specjalnych ofert na 14 maja - bowiem to właśnie wtedy poszczególne jednostki będą otwarte przez całą noc.
Nie zabraknie też bogatej oferty przygotowanej przez ciechanowskie Muzeum Szlachty Mazowieckiej. 14 maja od godz. 18 do 22 wszystkie obiekty będą otwarte i gotowe do przyjęcia kolejnych zwiedzających. Na zamku będzie można uczestniczyć w pokazach jazdy konnej i walk rycerskich, a także zwiedzać wystawę z rekonstruktorami z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej. W Gołotczyźnie otwarta będzie karczma ze swojskim jadłem, a także targ z okresu międzywojennego. Natomiast w budynku przy ul. Warszawskiej 61A będą otwarte wszystkie wystawy zarówno stałe jak i czasowe szczegóły na stronie muzeumciechanow.pl.
- Na ten wyjątkowy czas w roku przygotowaliśmy wydarzenia, które, mamy nadzieję, zachęcą do odwiedzenia naszego Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. 14 maja zapraszamy na warsztaty kreatywne dla rodzin z dziećmi "Wyspacerowane dzieła sztuki" (Folwark) oraz "Wokół rękopisu Zenona Belina Brzozowskiego z podróży J. Słowackiego na Wschód" (Dwór Krasińskich) - zachęca Beata Woźniak - muzealna kustosz. Odbędzie się także prezentacja rękopisu wraz z dyskusją Macieja Belina Brzozowskiego, Antoniego Belina Brzozowskiego, prof. Marka Troszyńskiego oraz prof. Bartosza Korzeniewskiego. Wieczorem o godz. 19.30 zapanowano spektakl "Balladyna", w ramach gościnnego występu Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Płocku (Park, teren przed Oranżerią). Zwiedzanie muzeum w godz. 18.00-22.00 będzie tego dnia bezpłatne. Szczegóły na stronie muzeumromantyzmu.pl
Również w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odbędzie się to nocne święto kultury, sztuki i nauki. Przez cały dzień, aż do zmroku w zabytkowych obiektach na terenie wsi zwiedzający obejrzeć mogą wystawę "Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych" poświęconą tradycji i obrzędowości ludowej związanej z okresem wiosennym. Muzeum czynne będzie w godzinach: 10.00 - 21.00. Bilety można kupić za pośrednictwem strony mwmskansen.pl.
Ciekawe atrakcje zaplanowało też Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie. Od godz. 17 do 24 muzeum będzie otwarte dla wszystkich zwiedzających. Noc Muzeów w Mławie rozpocznie się warsztatami dla dzieci "W średniowiecznym skryptorium - sztuka zdobienia liter", następnie zostanie opowiedziana "Historia jednego obrazu". Fani przedstawień mogą uczestniczyć w spektaklu "Serce don Juana" w wykonaniu krakowskiego teatru ulicznego "Scena Kalejdoskop". Odbędzie się tez koncert "Klasyka nocą" i wiele innych niespodzianek. Szczegóły na stronie muzeum.mlawa.pl.
Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na Noc Muzeów. Wstęp jest darmowy - do wszystkich miejsc, obiektów i na wszystkie wystawy. Kamienica secesyjna przy Tumskiej 8: wystawy - "Secesja" z nowymi salami z malarstwem i rzeźbą Bolesława Biegasa oraz Salą Galicyjską oraz historyczną wystawę "X wieków Płocka". Na patio kamienicy o godz. 19.00, 20.00 i 21.00 zagra Piacello Duo w składzie Katarzyna Beresińska (wiolonczela) i Hodżar Nasyrowa (fortepian). W programie koncertów m.in. "Bolero" Ravela i "Siciliana" Faure. Kamienica art dĂŠco przy ul. Kolegialnej 6: jedyna w Polsce wystawa stała sztuki dwudziestolecia międzywojennego z "Martwą naturą" Tamary Łempickiej i autem Jowett z roku 1926. Na nowym patio kamienicy swe podwoje tej wyjątkowe nowy otworzy CafĂŠ Art DĂŠco. Kawiarnia serwować będzie kawę Tamara. Jej gościom czas umilać będzie Kwartet Miejski, który wykona dla wszystkich największe szlagiery dwudziestolecia międzywojennego. Wystąpi o godzinach 19.30, 20.30 i 21.30. Spichlerz przy ul. Kazimierza Wielkiego 11b: Spichlerz, Dział Etnograficzny Muzeum Mazowieckiego w Płocku, zaprasza na wystawę "Nikifor. Malarz nad malarzami". W zabytkowych wnętrzach położonego na wiślanej skarpie dawnego zbożowego magazynu od godz. 17.00 do 24.00 oglądać będzie można 130 prac jednego z najbardziej znanych malarzy nieprofesjonalnych. Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka 7: wystawa czasowa "Porządek i zagłada. Policja w nazistowskich Niemczech". Dzięki niej można poznać m.in. rozwój policyjnych struktur, sylwetki osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie policji i działanie niemieckiego aparatu policyjnego w przededniu i w trakcie II wojny światowej - nie tylko na terenie Rzeszy Niemieckiej. Więcej na stronie muzeumplock.eu
Komentarze obsługiwane przez CComment