ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Nowe zasady działalności firm pożyczkowych z Ciechanowa. Co się zmieni?

Zasady udzielania pożyczek są ściśle regulowane przez prawo, a to - jak wiadomo - podlega zmianom. 18 grudnia 2022 r. weszły w życie kolejne modyfikacje przepisów dotyczących pożyczania pieniędzy, do których muszą się stosować m.in. firmy z Ciechanowa. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Obniżenie kosztów pozaodsetkowych

Podobnie jak w przypadku poprzednich wersji tzw. ustawy lichwiarskiej, zmiany, które uchwalono w listopadzie i weszły w życie 18 grudnia 2022 r., zostały przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Ich celem jest doprecyzowanie przepisów i ukrócenie działalności przedsiębiorstw pożyczkowych w zakresie ustalania wysokich opłat pozaodsetkowych. Wcześniej bywało bowiem tak, że reklamowana była np. pożyczka na kwotę 1500 zł jako wyjątkowo tania, ze wskazaniem na niskie oprocentowanie, przemilczając przy tym inne koszty, związane np. z prowizją czy przedłużeniem terminu spłaty. Po modyfikacjach w prawie ma się to zmienić.

Zgodnie z nowelizacją obowiązującą od połowy grudnia 2022 r., łączny koszt wszystkich odsetek i innych pozaodsetkowych opłat może wynieść 45% sumy zobowiązania w przypadku, kiedy spłata odbywa się w ciągu pół roku, podczas gdy pożyczek z dłuższym terminem dotyczy limit jeszcze niższy, bo 25%. Górna granica samych odsetek pozostaje natomiast nie niezmienionym poziomie i wynosi 20,5%, tak jak to było wcześniej. W ramach nowelizacji ukrócono również praktykę polegającą na pobieraniu niewspółmiernie wysokich kwot za windykację, które teraz mogą wynosić co najwyżej równowartość zadłużenia plus odsetki. Do nowych przepisów muszą się stosować wszystkie firmy, od Lendon, po Vivus, skończywszy na Providencie.

Koniec z rolowaniem długów

Kolejna ważna zmiana dotyczy zakazu stosowania przez przedsiębiorstwa pożyczkowe mechanizmu tzw. rolowania długów, czyli udzielania zadłużonemu klientowi kolejnej pożyczki w celu spłacenia poprzedniej. Wraz z zablokowaniem możliwości nakładania bardzo wysokich opłat pozaodsetkowych przyczyni się to do radykalnego obniżenia kosztów szybkich pożyczek, tzw. chwilówek, w przypadku których normalnym zjawiskiem było RRSO na poziomie kilkuset procent. Więcej informacji na temat tych produktów znajdziesz na stronie https://sowafinansowa.pl/artykuly/malo-znane-chwilowki/.

Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości podkreślają, że nowelizacja tzw. ustawy antylichwiarskiej ograniczy nieuczciwe praktyki firm pożyczkowych z Ciechanowa i wszystkich innych miejscowości w Polsce. Prokurator Generalny pełniący zarazem funkcję Ministra Sprawiedliwości wskazuje, że jego motywacją była obrona interesów najsłabszych i najbiedniejszych osób, które najczęściej padały ofiarami nie do końca etycznego postępowania firm pożyczkowych. Warto jednak oddać głos również przedstawicielom tych przedsiębiorstw, ponieważ podkreślają oni systemowe zagrożenia, jakie wiążą się z wprowadzeniem w życie omawianej ustawy.

W opinii reprezentantów firm z branży finansowej, nowe zapisy ustawy antylichwiarskiej doprowadzą do dużych perturbacji rynkowych, które mogą uderzyć w samych klientów. W jaki sposób? Poprzez ograniczenie działalności firm, które w obliczu znaczącego obniżenia dochodów po prostu przestaną udzielać pożyczek, a osoby, które nie mają szansy na otrzymanie kredytu w banku, zostaną z niczym. Jak będzie w rzeczywistości? To się okaże, jednak niezmiennym pozostaje to, że do pożyczenia pieniędzy wystarczy dowód tożsamości, np. osobisty. Z kolei pożyczkę na paszport znajdziesz na sowafinansowa.pl

Komentarze obsługiwane przez CComment