REKLAMA
ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Odnotowano już 81 utonięć, a jeszcze nie rozpoczęło się lato

Zdjęcie ilustracyjne

Astronomiczne lato zacznie się w najbliższy czwartek (20 czerwca), zaś piątek będzie ostatnim dniem nauki szkolnej. W wakacje chętnie spędzamy czas nad wodą. Na co zwracać uwagę? 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa prowadzi codzienny monitoring przypadków utonięć w Polsce. Dotychczas (do 16 czerwca) odnotowano 81 takich przypadków. Więcej osób w analizowanym okresie (od 1 kwietnia każdego roku) utonęło w 2022 roku - 83. Zarówno w 2021, jak i 2023 roku takich zdarzeń było nieco mniej. 

W tym roku utonęło 72 dorosłych i 5 dzieci (wiek 4 osób pozostaje nieznany). Toną głównie mężczyźni (72 przypadki), a do utonięć dochodzi najczęściej na różnego rodzaju zbiornikach wodnych (stawy, zalewy, zbiorniki retencyjne) - 49 zdarzeń. Na drugim miejscu są rzeki - 25 przypadków utonięć w tym roku. W morzu utonęły dotychczas 3 osoby, zaś 4 w innych okolicznościach. 

Wybierając się wypoczynek nad wodą warto skorzystać ze strzeżonych plaż, gdzie w razie czego można liczyć na pomoc kwalifikowanego ratownika, nie skakać do wody i zwracać uwagę na ostrzeżenia nad morzem (czerwone flagi). Ludzie nie zawsze toną zauważalnie i na to przede wszystkim trzeba mieć baczenie. Osobie tonącej do płuc wlewa się woda i organizm koncentruje się na walce o oddech. Jeśli zauważymy w wodzie osobę patrzącą się nieruchomo w jakiś punkt i znikającą co jakiś czas pod wodą natychmiast wezwijmy pomoc, lub, jeśli dana osoba czuje się na siłach, może spróbować jej udzielić. 

Oczywiście wypoczywając nad wodą należy pamiętać, że spożywanie alkoholu na brzegu wyklucza możliwość bezpiecznego pływania i chociażby opieki nad dziećmi. 

Komentarze obsługiwane przez CComment