ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Odzież rowerowa na zimę – czego potrzebujesz?

Ubranie się na rower zimą może wydawać się bardzo trudnym zadaniem, szczególnie dla osób, które nigdy wcześniej nie jeździły w takich warunkach. Jednak wystarczy poznać kilka zasad i zbadać własne preferencje, aby skompletować idealny strój. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, ubierając się na rower zimą!

Zimno, a nawet śnieg czy mróz, nie są bezwzględną przeszkodą dla zapalonego rowerzysty. Jazda w zimie również może być przyjemnym i ciekawym doświadczeniem. Trzeba się tylko odpowiednio przygotować. Podstawą jest odzież rowerowa, która zapewni komfort termiczny i ochroni przed wilgocią, czy wiatrem. Jakie elementy są najważniejsze?

Kurtka rowerowa, bluza czy polar? Ubierz się warstwowo!

Zaleca się, aby zimą stosować trójwarstwowy strój na rower. Pierwszą najbliższą ciału warstwę powinna stanowić bielizna termoaktywna. Musi ona być wygodna, a przy tym sprawnie odprowadzać wilgoć na zewnątrz i zapewniać komfort termiczny. Kolejną warstwą są spodnie kolarskie oraz bluza lub koszulka z długim rękawem. Te ubrania stanowią ochronę przed zimnem i izolację od mrozu i wiatru. Na wierzch zakładana jest kurtka na rower.

Zimowe warunki wymagają też pewnej elastyczności. Temperatura może być inaczej odczuwana podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Zimą także może dochodzić do sporych wahań temperatur – szczególnie między godzinami słonecznymi a czasem po zmroku. Dlatego warto być przygotowanym na różne sytuacje. Najlepiej wybrać strój złożony z kilku warstw, które w razie potrzeby będzie można łatwo zdjąć.

Wierzchnia warstwa – kurtka rowerowa

Jednym z najważniejszych elementów zimowego outfitu dla cyklisty, jest ciepła kurtka na rower. To ubranie, które musi sprawdzać się w bardzo trudnych warunkach. Powinna jednocześnie zapewniać komfort termiczny, chronić przed zimnem, wiatrem oraz opadami atmosferycznymi, a jednocześnie pozwalać na sprawne odprowadzanie nadmiaru wilgoci spowodowanej przez pocenie podczas intensywnego wysiłku fizycznego. 

Wybierając kurtkę, zwróć też uwagę na kwestie praktyczne – bardzo ważne są odpowiednio dopasowane mankiety, które zapobiegają dostawaniu się do rękawów zimnego powietrza. Niezwykle istotna jest też izolacja termiczna zamka. Ten element zwykle wykonany jest z metalu, dlatego podczas jazdy szybko stanie się nieprzyjemnie zimny.

Ciepłe i wygodne spodnie rowerowe

Dużym wyzwaniem jest także znalezienie odpowiednich spodni na rower. Ten element ubioru jest dla kolarza niezwykle istotny, ponieważ źle dobrane spodnie mogą krępować ruchy i utrudniać trening. Dlatego warto zdecydować się na model, który jednocześnie zapewni komfort termiczny i będzie wygodny również na dłuższych dystansach. Dobre spodnie rowerowe na zimę muszą także być odporne na przemoczenie, a przy tym zapewniać prawidłowe odprowadzanie potu.

Zimowe rękawiczki i czapka na rower

Wybierając się na rower w zimie, nie zapomnij także o ochronie przed zimnem głowy i dłoni. Te części ciała są najbardziej narażone na wychłodzenie i negatywne skutki oddziaływania niskich temperatur, więc trzeba je odpowiednio zabezpieczyć.

Komentarze obsługiwane przez CComment