Oni odeszli…


Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień.
Ale są też inne – pełne zadumy i smutku.
I taki jest ten listopadowy dzień,
kiedy przychodzimy na  cmentarze,
zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i... odchodzimy.
Niestety, życie ma swój początek i swój koniec.
Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy
pamiętać...

27 listopada 2021 zmarł w ciechanowskim szpitalu po chorobie Ivane Grikurovi, zasłużony trener podnoszenia ciężarów, od lat związany z Ciechanowem, gdzie mieszkał. W przeszłości odpowiadał za wyniki reprezentacji Gruzji i Polski w ww. dziedzinie sportu.  W Gruzji ukazała się książka o nim i jego wychowankach, treningu i podejściu trenera do zawodnika, zamierzał ją przetłumaczyć na język polski, a tytuł miał brzmieć „W cieniu Gwiazd”. Pochowany 2 grudnia na cmentarzu komunalnym w Ciechanowie. Miał 71 lat.  

28 grudnia 2021 zmarła Teresa Nowotka, nauczyciel mianowany języka polskiego z ponad 45 letnim stażem pracy, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Ciechanowie (1984-1991). Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego – Wydział Filologii Polskiej i Słowiańskiej (1972) i Studium Podyplomowego Filologii Polskiej dla Nauczycieli na UW – Wydział Polonistyki (1977). W Zespole Szkół nr 2 pracowała na etacie od czasu studiów do emerytury (1973-2000), a następnie jako emerytka w zastępstwie. Pochowana 30 grudnia na cmentarzu komunalnym. Miała 80 lat.

30 grudnia 2021 zmarła Julita Borowska-Bugdal, dziennikarka, redaktor naczelna tygodnika „Extra Ciechanów” oraz wydawca i redaktor naczelna dwutygodnika „Dzień Dobry Ciechanów”. W ostatnim czasie współpracowała z redakcją Katolickiego Radia Diecezji Płockiej i portalem „Nasz Ciechanów”, na którym prawie codziennie pojawiały się jej artykuły (od 2019 r.) oraz z portalem izrael24.pl (od 2020 r.). Spoczęła na cmentarzu komunalnym w Ciechanowie 4 stycznia 2022. Miała 41 lat.

2 stycznia 2022 r., miesiąc po swoich setnych urodzinach, zmarła Lucyna Janikowa z domu Gilert, nauczycielka szkół rolniczych „Bratne” w Gołotczyźnie, pedagog, porucznik Armii Krajowej w stanie spoczynku, autorka artykułów i książek m.in. opowieści biograficznych o Aleksandrze Bąkowskiej „Z buntem przez życie”, Reginie z Rajkowskich Zienkiewiczowej „Nieodrodna córka”, czy pułkowniku „Warze”, regionalistka, działaczka społeczna, patriotka. Jej czwarta książka „Powroty” zyskała miano najlepszej regionalnej książki roku 2013 – Liber Mazovia. Pochowana 5 stycznia na cmentarzu w Sońsku. Miała 100 lat.

27 kwietnia zmarł Henryk Kosmala, zegarmistrz, mistrz w tym zawodzie, akordeonista, uczestnik i laureat przeglądów – Mazowieckie Majowe Muzykowanie w Watkowie (podczas IX edycji zdobył III nagrodę), pszczelarz, myśliwy, członek Kół Łowieckich w Mławie i Ciechanowie, hodowca gołębi pocztowych. Pochowany 30 kwietnia na cmentarzu komunalnym w Ciechanowie. Miał 81 lat.

15 maja w wieku 90 lat zmarł Ignacy Gogolewski, urodzony w Ciechanowie wybitny polski aktor teatralny i filmowy, reżyser, scenarzysta.
Bywał czasem określany mianem jednego z ostatnich mistrzów starej szkoły aktorskiej, opierającej się na szacunku dla słowa, dbałości o frazę muzyczną tekstu, uwzględnianiu rytmu prozy i poezji oraz właściwym operowaniu głosem.

3 sierpnia zmarł Jerzy Czesław Szpojankowski, muzyk, kompozytor, dyrygent, autor tekstów, aranżer, choreograf, nauczyciel muzyki, tańca i wokalu, znawca folkloru muzycznego, społecznik, ambasador kultury naszego regionu, członek Towarzystwa Miłośników Opinogóry. Wieloletni kierownik muzyczny Ludowego Zespołu Artystycznego Ciechanów (ponad 20 lat) i były szef kapeli, a także kierownik: kapeli na Krubinie, Ludowego Zespołu Artystycznego w Płońsku, LZA Mały Ciechanów przy Szkole Podstawowej nr 5 w Ciechanowie. Pochowany 6 sierpnia na cmentarzu komunalnym w Ciechanowie. Miał 83 lata.

8 sierpnia zmarł Henryk Przygodzki, rolnik z wykształcenia i wyboru, społecznik, polityk m.in. poseł na Sejm (1985-89), nauczyciel, górnik. Wieloletni członek Towarzystwa Miłośników Opinogóry, zasłużony dla jego rozwoju, i jego były prezes (2006-2007), regionalista.  Pochowany 11 sierpnia na cmentarzu w Opinogórze. Miał 87 lat.

10 sierpnia zmarła Bożena Królik, muzealnik, bibliotekarka, medyk (bakteriolog), przez większość życia związana z Opinogórą (1962), do której przyjechała za mężem Januszem, rozpoczynającym pracę dyrektora w miejscowym muzeum. Pracowała w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze i Gminnej Bibliotece Publicznej. Regionalistka, współzałożycielka i wieloletnia członkini Towarzystwa Miłośników Opinogóry, zasłużona dla jego rozwoju. Pochowana 13 sierpnia na cmentarzu w Opinogórze. Miała 84 lata.

13 sierpnia zmarł Jarosław Kowalski, kapitan w stanie spoczynku, wieloletni funkcjonariusz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie. Pochowany 18 sierpnia w Malużynie. Miał 62 lata.

8 września zmarła doktor nauk medycznych Jadwiga Gołacka, bardzo zasłużona dla Ciechanowa i dawnego województwa ciechanowskiego okulistka. Przybyła do nas wraz z mężem i dziećmi w latach 80 ubiegłego wieku z Ukrainy, gdzie pracowała.  w Instytucie Chorób Oczu i Terapii Tkankowej Narodowej Akademii Medycznych Nauk Ukrainy im. W.P. Fiłatowa w Odessie.

Była twórcą nowoczesnego oddziału okulistycznego w ciechanowskim szpitalu i pierwszym jego ordynatorem. Wykształciła wielu znanych dzisiaj i cenionych okulistów a także następców. To dzięki niej w Ciechanowie rozpoczęto wykonywać wysokospecjalistyczne operacje chirurgiczne oczu.
Pochowana została na cmentarzu parafialnym przy ul. Płońskiej. Miała 88 lat.

Więcej sylwetek w wydaniu "Tygodnika z 1 listopada 2022 r.

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl