ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Rządcówka - budynek z historią

Magdalena Piasecka, fot. autor

Sulerzyż to niewielka, malownicza wieś położona w połowie drogi pomiędzy Ciechanowem a Glinojeckiem, choć z dala od głównego traktu łączącego te miejscowości. Z pozoru niczym nie wyróżniające się lokacja pochwalić się może trzema ciekawymi obiektami, które usytuowane obok siebie, tworzą bardzo interesujący kompleks (kościół, zabytkowy dwór i rządcówka). 

(...) Rządcówka należy do zespołu dworsko-parkowego, na który składał się wspomniany dwór, część folwarczna oraz drewniane czworaki. Usytuowana przy rozjeździe ważnych dróg, w dobrej komunikacji z dworem, wsią, czworakami i folwarkiem, w centralnym miejscu majątku, budynek pozwalał kontrolować każdą sytuację związaną z życiem wsi. Każdy mieszkaniec miał podczas wjazdu czy wyjazdu mijać to miejsce i być w ten sposób zauważalny przez rządcę. Stąd również nazwa budynku. (...)

W 1995 roku obiekt wpisany został do rejestru zabytków. Stało się to z inicjatywy ówczesnego właściciela Ryszarda Piaseckiego, którego marzeniem było utworzyć w tym miejscu Regionalną Izbę Pamięci. Dziś, po jego śmierci w 2015 roku, jego dzieło starają się kontynuować córki - Magdalena i Ryszarda.
- Chcemy przywrócić dom do dawnego wyglądu i otworzyć go dla osób z zewnątrz. Tata gromadził eksponaty, aby otworzyć miejsce, w którym można się dowiedzieć o historii budynku, jak i całego ówczesnego majątku ziemskiego, wraz z historią parafii - mówi właścicielka. (...)

Rządcówka wymaga jednak dalszych i to szeroko zakrojonych prac budowlanych, do czego potrzebne są oczywiście znaczne środki finansowe. (...) Ponieważ starania o publiczne pieniądze napotykają na poważne problemy, niezwykle istotne jest zatem wsparcie prywatne. Dlatego też właścicielka stara się zwracać do lokalnych (i nie tylko) grup pasjonatów historii, zainteresować tym miejscem na tyle dużą liczbę osób, aby dać sobie szansę dotarcia także do potencjalnych patronów i mecenasów historii i kultury, którzy mogliby wesprzeć ten projekt. Dodaje, że jest otwarta na wszelkie rodzaje współpracy. (...)

W piątek 12 maja obiekt będzie otwarty dla zwiedzających w ramach "Nocy Muzeów 2023". Od godziny 18:00 do 23:00 właścicielki będą czekały na wszystkich zainteresowanych w Sulerzyżu 42, czyli w samej Rządcówce. Latem zaś chciałyby kontynuować tradycję dni otwartych, a być może z ewentualnym wsparciem także zorganizować coś jeszcze.

Cały artykuł w najbliższym wydaniu TC 

fot. autor

Komentarze obsługiwane przez CComment