Świętochowski odnowiony
W Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie podczas uroczystości jubileuszowych 50–lecia Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zdjęto wstęgę z odrestaurowanej rzeźby pomnika jednego z czołowych przedstawicieli pozytywizmu w Polsce, Aleksandra Świętochowskiego.
Obiekt powstał w 1968 r. z okazji 30-lecia śmierci Aleksandra Świętochowskiego staraniem członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej. Aleksander Świętochowski nazywany „Posłem Prawdy” był pisarzem, filozofem, publicystą, działaczem społecznym a także współzałożycielem szkół rolniczych dla młodzieży wiejskiej w Gołotczyźnie. Jego popiersie stworzył wybitny polski rzeźbiarz prof. Tadeusz Łodziana. Rzeźba jest elementem zabytkowego parku, należącego do Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie, Oddziału Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.
Moment odsłonięcia (Fot. Ewa Stangrodzka)
Projekt dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla niepodległej 2023”, pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
_________
„Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej” to pierwszy w Polsce program dotacyjny przeznaczony na inwestycje w zakresie realizacji form rzeźbiarskich w przestrzeni publicznej. Jego celem jest podniesienie jakości przestrzeni publicznej w Polsce poprzez usytuowanie w niej większej liczby dzieł o wysokim poziomie rzeźbiarskim oraz próba dokonania zmiany myślenia o wspólnej przestrzeni, m.in. dzięki wypracowaniu dobrych praktyk wyboru dzieł.
Komentarze obsługiwane przez CComment