ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Świętochowski odnowiony

W Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie podczas uroczystości jubileuszowych  50–lecia Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zdjęto wstęgę z odrestaurowanej rzeźby pomnika jednego z czołowych przedstawicieli pozytywizmu w Polsce, Aleksandra Świętochowskiego.

Obiekt powstał w 1968 r. z okazji 30-lecia śmierci Aleksandra Świętochowskiego staraniem członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej.  Aleksander Świętochowski nazywany „Posłem Prawdy” był pisarzem, filozofem, publicystą, działaczem społecznym a także współzałożycielem szkół rolniczych dla młodzieży wiejskiej w Gołotczyźnie. Jego popiersie stworzył wybitny polski rzeźbiarz prof. Tadeusz Łodziana. Rzeźba jest elementem zabytkowego parku, należącego do Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie, Oddziału Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

Moment odsłonięcia (Fot. Ewa Stangrodzka)

Projekt dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla niepodległej 2023”,  pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
_________
„Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej” to pierwszy w Polsce program dotacyjny przeznaczony na inwestycje w zakresie realizacji form rzeźbiarskich w przestrzeni publicznej. Jego celem jest podniesienie jakości przestrzeni publicznej w Polsce poprzez usytuowanie w niej większej liczby dzieł o wysokim poziomie rzeźbiarskim oraz próba dokonania zmiany myślenia o wspólnej przestrzeni, m.in. dzięki wypracowaniu dobrych praktyk wyboru dzieł.

Komentarze obsługiwane przez CComment