ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

To była ciekawa Noc Muzeów... zwiedzanie, koncerty, pokazy, spektakle

Fot. Michał Krzyżanowski
Fot. Michał Krzyżanowski

Nasze placówki muzealne przygotowały w sobotnią Noc Muzeów wiele ciekawych atrakcji dla zwiedzających. Zróżnicowany program mogli zobaczyć ci, którzy skorzystali z ofert proponowanych przez muzea w Ciechanowie, Opinogórze czy Gołotczyźnie. Zwiedzaniu sprzyjał fakt, że tego dnia można było korzystać z bezpłatnej komunikacji.

Muzeum Romantyzmu Opinogórze, Muzeum Szlachty Mazowieckiej oraz Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie na tegoroczną Noc Muzeów przygotowywały się od tygodni. I tak w Opinogórze już od godz. 17 w Folwarku miały miejsce rodzinne warsztaty pn. "W tajemniczym opinogórskim ogrodzie”. W Oficynie odbył się wernisaż wystawy pt. „25 lat Mazowsza. Wystawa nabytków i darów Muzeum Romantyzmu w Opinogórze w latach 1999-2024”. Gwoździem programu był wieczorny spektakl w formie teatralno-muzycznej "Pan Tadeusz". Widzowie mogli mogli obejrzeć streszczone dzieło polskiego wieszcza utrzymane w kolorycie jego twórczości. Autorem muzyki do spektaklu w reżyserii Zbigniewa Pateraka jest Paweł Pierzchała, który od lat związany jest z Piwnicą pod Baranami, jako pianista i kompozytor.
Ponadto odwiedzający mogli zapoznać się z pracowniami: edukacji, gdzie mogli poczuć się na chwilę jak w gotowalni Elizy Krasińskiej, czy spróbować swoich sił w kaligrafii; konserwacji - tu mogli poznać, na czym polega praca konserwatora dzieł sztuki; digitalizacji - w której zobaczyli muzealną bibliotekę i usłyszeli o niezwykle ważnej obecnie digitalizacji. Do godz. 22 można było zwiedzać ekspozycje w zameczku, powozowni, oficynie, dworze i oranżerii. Jak co roku, dużą popularnością wśród gości cieszyła się możliwość wejścia do krypt Krasińskich.
Na ciechanowskim Zamku również nie zabrakło atrakcji. Najpierw można było wziąć udział w warsztatach "W pracowni alchemika", by po chwili, o każdej pełnej godzinie, na dziedzińcu zamkowym podziwiać pokazy uzbrojenia rycerskiego wraz z inscenizacją walk w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej.  

Późnym wieczorem odbył się pokaz kaskaderski "Koń i ogień dwa żywioły" w wykonaniu grupy Caballero Daniela Tomaszewskiego. 

Atrakcji nie zabrakło też w Gołotczyźnie. Po południu w budynku Muzeum Pozytywizmu odbył się koncert w wykonaniu uczniów i absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej I. stopnia im. Stanisława Moniuszki w Ciechanowie, a wieczorem pokaz teatru ognia Pi-Art - Manufaktury Artystycznej z Krakowa.  

 

Fot. Michał Krzyżanowski

Komentarze obsługiwane przez CComment