Tworzyć i działać

Z Jolantą Grudzińską, dyrektorką Ciechanowskiego Ośrodka Edukacji Kulturalnej STUDIO, rozmawiamy o planach na najbliższą przyszłość, a także o aktywnym udziale mieszkańców regionu w życiu kulturalnym.

Co wyróżnia COEK na tle podobnych miejsc, domów i placówek kulturalnych?
– Na pewno wyjątkowa więź między nami, która nie jest korporacyjna, a ludzka, koleżeńska.
To bardzo pomaga nam w pracy i daje swobodę w planowaniu i późniejszym wdrażaniu działań. Daje też większą motywację i chęć do pracy. Poza tym – szczególnie teraz, w okresie pandemicznym – staramy się wdrażać więcej nowatorskich inicjatyw. Są to między innymi słuchowiska, w których biorą udział nasi pracownicy, jak również vlogi edukacyjne oraz reportaże związane ze sferą kulturalną Ciechanowa. Reaktywowaliśmy nasz kanał YouTube, na którym umieszczamy przygotowane przez nas materiały.

Początek tego roku, był dla państwa zdecydowanie lepszy. Udało się uzyskać dwie duże dotacje.
– Tak, i nie ukrywamy, że bardzo się z tego powodu cieszymy. Otrzymaliśmy środki pochodzące z Narodowego Centrum Kultury oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Pierwsze działanie dotyczy projektu Dom Kultury+ i jest on skierowany do placówek kultury gotowych prowadzić nowatorskie działania ukierunkowane na bezpośrednią i bliską współpracę z przedstawicielami społeczności lokalnej – oraz imponującą kwotę na realizację drugiego projektu „Otwórz się na musical”. Nadrzędnym celem tego zadania jest z kolei wszechstronny rozwój zdolności artystycznych dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów mieszkańców Ciechanowa, poprzez edukację i popularyzację musicalu jako formy ekspresji artystycznej. Efektem zadania będzie wsparcie procesu aktywizacji społecznej i integracji międzypokoleniowej mieszkańców miasta oraz zwiększenie ich udziału w kulturze i korzystania z dóbr kultury. Swoje umiejętności i interpretacje układów artystycznych będą mogli oni przedstawić mieszkańcom miasta w trakcie Wakacyjnego Festiwalu Filmowego, który odbędzie się w okresie wakacyjnym na błoniach ciechanowskiego zamku.

Co zobaczymy na Wakacyjnym Festiwalu Filmowym i kiedy możemy się go spodziewać?
– Pokazy filmowe – formułą przypominające te, które organizowaliśmy w ramach Kina Letniego – będą odbywały się w piątkowe, sobotnie i niedzielne wieczory. W ramach tego projektu zostaną wyemitowane znane klasyki musicalu, m.in. „Deszczowa piosenka”, „West Side Story”, „Grease”, „Moulin Rouge”, czy „Chicago”. Każdy pokaz filmowy poprzedzi prelekcja dotycząca musicalu. Poprowadzone zostaną również warsztaty wokalne i muzyczne, w których będą mogli wziąć udział osoby w różnym wieku.

Cały wywiad jest dostępny w aktualnym wydaniu "Tygodnika Ciechanowskiego" z 27 kwietnia.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież