ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Tydzień Bibliotek: Joanna Szczepkowska - 7 maja w MBP

Fot. Il. MBP w Ciechanowie

Trwa 21. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W tym roku odbywa się pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”. Do Ciechanowa, na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej zawita kilkoro autorów. We wtorek, 7 maja odbędzie się spotkanie z Joanną Szczepkowską, znaną aktorką, reżyserką, ale też felietonistką i pisarką.

– 7 maja 2024 r., godz. 17.00 zapraszamy na wieczór autorski, którego gościem będzie Joanna Szczepkowska, aktorka, pisarka, felietonistka, reżyserka i twórczyni autorskiego Teatru Na Dole i internetowego Teatru Pudło – mówi Alicja Wodzyńska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie. –  Okazją do spotkania będzie rozmowa wokół nowego tomu prozy Joanny Szczepkowskiej, który składa się z pięciu opowiadań, a fabuła toczy się w różnych epokach i środowiskach. Subtelnym motywem łączącym je jest związek człowieka ze światem przyrody oraz odległe, a jednocześnie jakże bliskie zagrożenie katastrofą ekologiczną.

Joanna Szczepkowska - wielokrotnie nagradzana za kreacje aktorskie, działalność społeczną i opozycyjną. Jest autorką słów wypowiedzianych w Dzienniku Telewizyjnym: „Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”. Zdanie to stało się symbolem przemian w 1989 roku. W 2017 roku zrezygnowała z pracy w etatowych teatrach i założyła Teatr Na Dole. W okresie pandemii i izolacji stworzyła ogólnodostępny internetowy Teatr Pudło. Za działalność artystyczną oraz publicystyczną w 2021 roku została uhonorowana nagrodą im. Konstantego Puzyny. Jest autorką m.in. zbioru opowiadań „Fragmenty z życia lustra”, dwóch powieści: „Kocham Paula McCartneya” i „Zagrać Marię” oraz dwóch części autobiografii: „Kto ty jesteś” i „Wygrasz jak przegrasz”. Wydała tomiki poetyckie: „Miasta do wynajęcia”, „Ludzie ulicy i inne owoce miłości”, „Dzisiaj nazywam się Charles”. Jest też autorką obrazów i grafik, z których jedna znajduje się na okładce książki „ Wyspa Teo”.

Dzień wcześniej gościł w MBP Michał Sosnowski, pochodzący z Działdowa podróżnik, prowadzący stronę internetową „Kolej Rzeczy”.

W Tygodniu Bibliotek odwiedzą Ciechanów również Joanna Wtulich, bibliotekarka, autorka powieści, w tym kryminałów, mieszkanka pobliskiego Stupska – 8 maja i Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka, autorka książek i podcastów, ciechanowianka z pochodzenia – 9 maja.

– Tegoroczny Tydzień Bibliotek odbywa się pod hasłem „Biblioteka to przestrzeń dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. To miejsce wymiany doświadczeń kulturalnych i integracji społeczności lokalnej – wyjaśnia Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie, która wzorem lat ubiegłych aktywnie włącza się do udziału w ogólnopolskim wydarzeniu. – Zapraszamy.

Oprócz spotkań autorskich odbywają się spotkania oraz warsztaty dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

  

Komentarze obsługiwane przez CComment